Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Lamine Diş Nedir

Lamine Diş Nedir

Günümüzde kişiler sanatçı olmasalar da güzel, parlak dişlere sahip olmayı en az onlar kadar hak ettiklerine inanıyorum. Doğuştan bu dişlere sahip olmayanların tedavi çözümleri ‘’Porselen Lamineler’’ kullanılan metotlardandır. Porselen lamine dişin sadece ön yüzeyinde açılan pencerelere, teknisyen tarafından hazırlanmış seramik yaprakların özenle yapıştırıldığı restorasyonlardır. İlk uygulamaları 1862’lere kadar dayanır. Fakat zamanımızda tasarımları oldukça değişmiştir.

Porselen Lamine Diş Kimlere Uygulanır?
Bireyin estetik ihtiyaçları dikkate alındığında onun bu estetik ihtiyacının sebepleri de dikkate alınmalıdır. Medya önündeki bir bireyin ya da sahne alan kişilerin dişleri çeşitli ışıklara maruz kalmaktadır. Bu nedenle günlük hayatta gayet güzel gözüken bir diş yapısı ekran karşısında spot ışıklarının altında sarı ve küçük gözükebilir. Bu nedenle genel ihtiyaca göre değerlendirirsek;

Medya önünde olan daha belirgin ve estetik görüntüye sahip olmak isteyen bireylerde
Beyazlatma yapılmasına rağmen istenilen beyazlığa ulaşılamayacak ağır lekelenmelerde (tetraniklin, antibiyotik lekelenmesi ve flourozis)
Hafif çarpışıklıklarda
Aralıklı (diestemalı) dişlerin kapatılmasında
Zamanla sararmış yıpranmış dişlerin, yeniden yapılandırılıp tekrar genç görüntülerine kavuşturulmasında
Gülüşde total bir değişim isteyip tam bir gülüşe kavuşmak isteyenlerde kullanılır.

Porselen Lamine Diş Kimlere Uygulanmaz?
18 yaşından küçüklerde
Aşırı diş sıkanlarda
Mental bozukluklar olan kişilerde.

Porselen Laminenin Yapım Aşamaları
Ön Analiz
Porselen lamineyi yapmaya karar verirken ön analiz yapmak çıkacak olumsuzlukları baştan önler.
İlk önce kişiden mutlaka fotoğraflar alınmalıdır.
Amacımız tam bir gülüş analizini yapmak ve kişinin sonra ulaştığımız görüntüsüyle karşılaştırma yapmaktır.
Dişlerin ilk halini ölçüsü de alınabilir.

Dişin Preparasyonu
Porselen laminelerin yapılması için dişte yapılan kesim sadece mine boyutunda olmasına rağmen hastanın konforu için anestezi yapılarak uyuşma sağlanır.
Bazı yerlerde 0,5 mm kadar ince olan kesim yapılır.
Özel loplarla kesim kontrol edilir.
Pürüzlü alanlar düzeltilir.

Lamine Diş Nasıl İşlenir?
Geçici laminelerin işlenmesi gerçekten çok önemlidir. Porselen lamine diş uygulamaları hastamızın dişine bir kez yapıştırıldığında sökmek mümkün değildir. Bu nedenle bize, hastamıza ve teknisyene fikir veren geçici laminelerin istediğimiz müdahaleyi gerçekleştirebiliriz. Geçici lamineleri hiçbir kesim yapmadan da dişin üzerinde yapmak mümkündür. Bu her kişide farklı olan algılamaların ortak üç boyutlu bir şekilde görülmesini sağlar. Sizin için kare formundaki bir dişin gözünüzde canlanması ile başka bir kişininki tamamen farklıdır. Sürekli beraber çalıştığınız teknisyen sizin kafanızdaki kare formu algılar. Ama hastamız tamamen farklı bir diş tipine gözünde canlandırarak gelir. Bu nedenle geçici lamineler ister kesim yapıldığında, isterseniz de yapılmadan önce yapılsın ortak bir yönelim açısından çok önemlidir. Özellikle yurtdışındaki bir teknisyen ile çalışıldığında bu geçici laminelerin ölçüsü teknisyene iletilir. Teknisyende hemen efendim diyerek işe başlar.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir