Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Kürtaj hakkında bilmeniz gerekenler

Kürtaj hakkında bilmeniz gerekenler

Bir kadın için en zor tercihlerin başında kürtaj geliyor. Peki ya gerçekten kürtaj gerekirse?.. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hidayet Erkan bilmeniz gerekenleri bu yazıda sizler için anlatıyor.

“Ameliyathanenin kapısına ağır adımlarla gittim. Hiç istemediğim bir şeyi yapmak zorundaydım. Bebeğimi aldıracaktım. Henüz iki aylık evliydim ve bir bebeğe bakabilecek maddi koşullara sahip değildim. Hep anne olmak isterdim ama şimdi ilk kez hamile kaldığım halde kürtaj olacaktım.”

Buna benzer durumları pek çok kadın yaşıyor. İstemeden hamile kalan kadınlar bebeklerini aldırmak zorunda kalıyorlar. İşin psikolojik boyutu gerçekten çok zor. Kürtaj yaptıranların birçoğu uzun bir süre bunun etkisinden kurtulamıyorlar. “Neden doğum kontrolüne yeterince dikkat etmedim?” gibi sorularla kendilerini suçluyorlar. Bazı durumlarda ise kürtaj sağlık nedenleri dolayısıyla bir gereklilik haline geliyor. Sebebi ne olursa olsun kürtaj yaptıracaksanız sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken noktalar var. Biz de bu konu hakkında akıllara takılan soruları International Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hidayet Erkan’a danıştık.  kadinsak.com

Hijyen şart
Kürtaj ameliyathane koşullarında, anestezi uzmanının anestezi verdiği bir ortamda yapıldığı takdirde fazla risk taşımıyor. Ancak günümüzde pek çok kadın kürtajı özel doktorlarının muayenehanelerinde yaptırıyorlar. Bu, hijyen açısından çeşitli sorunlar doğurabiliyor. Op. Dr. Hidayet Erkan her kürtajda belli bir oranda risk olduğunu hatırlatarak şöyle diyor: “Kürtaj uygun koşullarda yapıldığında riskli bir işlem değildir.” O halde kürtaj yaptırma durumunda kalındığında dikkat edilmesi gereken koşulların başında hijyen şartının geldiğini unutmamak gerekiyor.

Riskler
Kürtaj sırasında olabilecek risklerin başında iltihaplanma geliyor. Tabii ki bu risk ancak kürtaj temizlik koşullarında yapılmadığında gerçekleşiyor. Öncelikle mikrop kapması sonucu ateş, kokulu akıntı oluyor. Op. Dr. Erkan bu noktada önemli bir riskin altını çiziyor: “İltihabın karna yayılması sonucu tüpler tıkanıp kısırlığa sebep olabiliyor.” Kürtaj başka riskler de taşıyor. Bunların başında içeride parça kalması, rahim delinmesi ve iç organlarda yaralanmalar geliyor.  kadın Ayrıca gebeliğinin büyük olması da kürtaj riskini artırıyor. Bu nedenle sağlık açısından gerek şart olmadığı takdirde 3. aydan sonra kürtaj yapılmamalı.

Ne zaman mutlaka gerekli?
Kadınlar kürtajı bebek istemedikleri zaman tercih ediyorlar. Ancak bazı durumlarda kürtaj yaptırılması sağlık açısından gerekli. Op. Dr. Erkan, bu gerekli şartları şöyle sıralıyor:
Anne karnındaki bebeğin sağlıksız ya da ölü olması
Anne adayının yüksek miktarda şuaya maruz kalması
Gebelikte kullanımı sakıncalı ilaçlardan kullanılması
Anne adayının kalp hastalığı, kanser gibi ağır hastalıkların olması

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Üçlü Test nedir Nasıl Yapılır

Üçlü test 16 ila 22 haftalar arasında yapılır. Bilgisayar programları 22. haftaya kadar sonuç verebiliyor. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir