Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak Çınlaması Neden Olur

2 çeşit kulak çınlaması vardır. Ya kişinin kendi duyduğu çınlamalara Subjektif Tinnitus, yada organik nedenlere bağlı; kulaktaki bir tümör durumuna bağlı bir damar genişlemesine , orta kulaktaki probleme bağlı ve çoğunluklada başkası tarafından duyulabilen kulak çınlamalarına objektif Tinnitus deniyor. Bunun 2 sini birbirinden ayırdıktan sonra tedavilerindede bir farklılık söz konusudur.

objektif Tinnitus denilen, yani bir organik probleme bağlı sorunlarda nedene yönelik tedavi yapmak gereklidir. Örnek olarak, orta kulaktaki bir takım damar genişlemeleri burdan geçen kan akımının hızıyla ve gürültüsüyle alakalı kişide ses duyumuna neden oluyorsa eğer, bu sorun cerrahi müdahale ile düzeltilebilir. Bir tümörel ve kitlesel problem varsa buda yine ameliyat edilerek tedavi edilir.Orta kulaktaki bir kanama, kemiklerin kireçlenmesi gibi organik bir problem varsa bunların tedavisindede cerrahi müdehale gerekebilir.

Subjektif Tinnitus daha çok yaygın olan ve tedavisi daha zor olan bir çınlama şeklidir. Bu rahatsızlıkta kişi sadece kendi çınlama duyduğunu söyler. Değişik frekanslarda değişik sesleri mesela, şelale sesi , sinek vızıltısı sesi,  ağustos böceği sesi, çınlama sesi vs. gibi sesler tarif ederler. bazen bu sesler iki taraflı veya tek taraflıda olabilir. Çınlama çok geniş bir eksende nedenleri araştırılması gereken bir rahatsızlıktır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir