Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Kolay hamileliğin sırları

Kolay hamileliğin sırları

Hamileliği kolayca geçirmenin en önemli yolu akıllara en çok takılan soruları bilmekten geçiyor. En çok merak edilen 12 sorunun yanıtını Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu veriyor.

Çocuk isteyen çiftler için hamilelik haberi dünyanın en büyük ve en güzel müjdesidir. Ancak ilk heyecan geçtikten sonra, bazı endişeler ve korkular da belirmeye başlar. Ne de olsa, onca sene tek başınıza yaşadığınız vücudunuzda bir beden daha barındırmaya başlarsınız, endişelenmek doğaldır. Öte yandan, hamilelik dönemini rahat geçirmek için bazı şeyler yapabilirsiniz. İşte bu konuda Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’nun önerileri…

Hamile eğitim merkezinin yararları nelerdir?
Hamile eğitim merkezleri, anne ve baba adayının özgüvenlerini artırıyor. Hamile eğitim merkezlerinde, nefes ve hareket egzersizleri dışında, anne baba olma duygusunu az da olsa yaşayabiliyorsunuz. Bu da çok önemli, çünkü bebeğiniz doğduğunda ona nasıl banyo yaptırmanız, altını nasıl değiştirmeniz gerektiğini öğrenebilir, gebelik ve doğumla ilgili her konu hakkında konuşup, başkalarının tecrübelerinden yararlanabilirsiniz.  kadın Modern toplumlarda, bu merkezlerin yararları yadsınamaz. Ancak sağlıklı bir çocuk doğurmanız için, hamile eğitim merkezleri şart değil.

Gebelik süresince kaç kez ultrason muayenesi yaptırmak gerekir?
Anne adayı, gebelik süresince ultrasonla ortalama 3 kez muayene edilmeli. Aslında çoğu doktor ultrasonu daha sık kullanır. Bunun nedeni, anne karnındaki bebeğin gelişiminin ve iç organlarının en iyi ultrasonla görülmesi.
İlk muayene yaklaşık olarak gebeliğin 9-12. haftasında yapılıyor. Doğum uzmanı, bu ilk muayenede genellikle vajinal sonografi kullanıyor. Bu yolla doktor, embriyonun büyüklüğünden yaşını ve doğum tarihini tespit ediyor. Gebeliğin 18- 22. haftasında yapılan ikinci muayenede doktor, bebeğin nasıl geliştiğini kontrol edip, kalp, çene – dudak – damak yapısı gelişimlerini inceliyor. Yapılan araştırmalar, anne babaların, erken teşhisle bebeklerindeki hatalı gelişimi daha kolay kabullendiklerini göstermiştir. 28- 32. gebelik haftasında yapılan 3. ultrason muayenesinde ise, plasentanın doğum kanalıyla olan bağlantısına bakılıyor. Eğer plasenta doğum kanalını kısmen veya tamamen kapatıyorsa, sezaryen uygulanıyor. Bunun dışında, bebeğin nasıl geliştiği saptanıyor, iç organlarının durumu inceleniyor ve amniyos sıvısının miktarı ölçülüyor.

Düşük tansiyon, anne karnındaki bebeğe zarar veriyor mu?
Gebeliğin ilk 14-15 haftasında, tansiyon düşmesi normal. Bu durumda anne adayı uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalı. Hareket ederek kan dolaşımınızı düzenleyebilir ve anne karnındaki bebeğin besin ihtiyacını giderebilirsiniz. Bisiklet sürme, hızlı adımlarla yürüme, yüzme rahatlıkla yapabileceğiniz sporlar arasında yer alıyor. Gözleriniz kararıyor ve tansiyonunuz da sıkça düşüyorsa, bunu doktorunuza belirtin. Doktorunuz, sizin ve çocuğunuz için uygun olan tedavi yöntemini belirleyecektir.  kadinsak.com

Gebelikte cinsel ilişki, bebeğe zarar veriyor mu ya da erken doğuma yol açıyor mu?
Rahim ağzı kapalı ve gebeliğiniz problemsiz geçiyorsa, cinsel ilişkide bulunmanızda hiçbir sakınca yok. Cinsellik sonrasında hafif sancılar görülebiliyor, ancak bunlar kısa süre sonra etkisini yitiriyor. Erkeğin üstte bulunduğu pozisyonlar haricinde, gebeliğin son 6. haftasına kadar, cinsel ilişkide bulunmanın bir sakıncası yok.

Çoğul gebelik erken doğuma yol açıyor mu?
Çoğul gebeliklerde, anne karnındaki yerin sınırlı olması, erken doğuma neden olabiliyor. Ancak, bazen ikizlerin zamanında doğduğu da görülüyor. Genellikle, bebek sayısı arttıkça, erken doğum riski o kadar artar.

Doğumdan sonra, ilk regl ne zaman oluyor? Adet döneminden önce korunmam gerekiyor mu?
Çoğu zaman doğumdan 4 – 6 hafta sonra ilk kanama görülüyor. Bebeğini emziren kadınlarda, kanamalar bebeğini emzirmeyi kestikten 4 – 6 hafta sonra görülebiliyor. Doğumdan sonraki ilk kanama, folikül çatlamadan önce gerçekleşiyor. Hangi doğum kontrol yöntemini kullanacağınıza, regl döneminden önce karar vermelisiniz.

Fazla kilolar bebeğe zarar verir mi?
Sağlıklı olduğunuz sürece, fazla kilolarınız, gebeliğinize ve karnınızdaki bebeğinize hiçbir zarar vermez. Ancak bazı durumlarda, aşırı kilolu anne adaylarında, doğum sancısı yetersiz olabiliyor. Eğer kilolu anne adayında su tutulması, yüksek tansiyon ve idrarda albümin varsa, bebekte gelişme geriliği görülebilir.

Gebelik izleri nasıl önlenir?
Gebelik izlerinin nedeni kilo artışı ve üst deri tabakasının altında bulunan elastik liflerin dayanıklılığını azaltan gestagen hormonudur. Birçok kadının, hamileliğin son 3 ayında derisi iyice gerilir. Bu nedenle gebelik izlerini önlemek neredeyse mümkün değildir.

Gebeliğin ilk 3 ayı dolana kadar, uterus (rahim) karından belli olmaz. Ancak 3. aydan sonra yavaş yavaş büyüme hissedilir. Asıl belirginlik 5 ay sonra başlar. Bu nedenle gebeliğin 4. ayda, belli olmamasından dolayı endişe edilmemeli. Gebeliğin zararlarını en aza indirgemek için:

Güneşin altında fazla kalmayın. UV – A ışınları derinin elastik liflerini zedeler. Hamilelikte bu daha da artar, çünkü deri bu dönemde daha ince ve hassastır.
Kilo alırken vücudunuzu desteklemeyi ihmal etmeyin. Sütyen takmaya özen gösterin.
Bakım ürünleriyle karnınıza masaj yapın ve karnınızı hafifçe fırçalayın. Bunu yaparken acele etmenize gerek yok. Kan dolaşımını hızlandıran kremler değil, dokunuşlardır.
Evde kedi beslemek gebelik için bir tehlike oluşturur mu?
Kediler, kendilerinde zararsız olan toksoplazma adlı bir çeşit enfeksiyon hastalığını, insana bulaştırabiliyor. Eğer bu enfeksiyon kadına gebeliğinde ilk defa bulaşıyorsa, bebeğin normal gelişimi engellenebilir. Sözü edilen bu enfeksiyon, gebelere iyi pişmemiş etten de geçebilir. Kediler, bu hastalık etkenlerini pisliklerinden bulaştırırlar. Bu nedenle hijyene çok özen gösterilmelidir. Kedinin sadece evin içinde bulunması, fare avına çıkmaması ve kedi mamasıyla beslenmesi (çiğ et değil), anne adayları için çok fazla tehlike oluşturmaz.

Gebelikte ne kadar yemek gerekir?
Annelerin hamilelik süresince kilo almalarının belli nedenleri vardır. Sadece rahmin ağırlığı yaklaşık olarak 1000 gr., plasenta 500 gr., amniyos sıvısı 1000 gr’dır. Eskiden kadınların hamilelikleri boyunca sadece 9 – 14 kg. almaları gerektiği fikri savunuluyordu. Günümüzde bazı doktorlar bu konuda daha esnek davranıyor. Hamile bir kadın, doğuma kadar yaklaşık olarak 12 kilo alıyor. Bu oran 15 kiloya kadar çıkabiliyor.

Hamilelik döneminde ne kadar kilo alacağınız, sizin doğumdan önceki kilo ve yapınıza bağlıdır. Ancak, ani ve aşırı kilo alımları dikkate alınmalıdır. Çünkü bu durum vücudun su tutmasının, gebeliğe bağlı şeker hastalığının veya gebelik zehirlenmesinin belirtisi olabilir. Böyle durumlarda mutlaka bir doktorun müdahalesi gereklidir.
Aldığınız kilodan çok, yediklerinize dikkat etmelisiniz. Günde en az 2 – 3 litre sıvı içerek, vücudunuzun su ihtiyacını karşılamalısınız.

Yemeklerinize kesinlikle dışarıdan tuz katmamalısınız. Aldığınız besinlerdeki protein, karbonhidrat ve yağ oranları mutlaka dengeli olmalıdır. Gebelik boyunca özellikle tuzlu gıdalardan, hamurlu tatlılardan ve katı yağ alımından kaçınılmalıdır.

Doğumdan sonra rahim, ne zaman eski şekline kavuşur?
Doğum kanalları, genişlemeye uygun bir yapıya sahiptir. Doğumdan 8 hafta sonra vajinadaki dokular gerginleşmeye başlar. Burada dikkat edilmesi gereken asıl önemli nokta; doğum sonrası jimnastiğinin yapılmasıdır. Bu, leğen kemiğinin hareket etmesini sağlar. Özellikle doğuştan kaynaklanan zayıf bağ dokusuna sahip kadınlar, doğum sonrası jimnastiği yapmalıdır.

Vajinal mantar, doğum sırasında bebeğe zarar verir mi?
Bu tür mantar enfeksiyonları gebe kadınların yüzde 30’unda belirti verir. Çünkü gebelikte, kandaki östrojen miktarı artar. Vajinadaki mantarların lokal tedavisinde, gebe kadınlara fitil ve merhem verilir. Mantar enfeksiyonu ve tedavisi, anne karnındaki bebeğe, rahim ağzı açık olmadığı sürece hiçbir zarar vermez. Ancak doğum kanalından geçerken, mantar enfeksiyonu ile temas, yenidoğanda “pamukçuk” adı verilen, ağız ve burunda mantar enfeksiyonuna neden olabilir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir