Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Kişiliğinize Uygun Alternatif Spor Dalları

Kişiliğinize Uygun Alternatif Spor Dalları

 spor yapan kadinAceleci, romantik, kararlı ya da hırslı… Sahip olduğunuz karakter aynı zamanda hangi spora yatkın olduğunuzun göstergesi. Yıllarca içinizde kalmış yoga tutkusu arzuladığınız iç huzurunu, dağcılık tükenmeyen enerjiyi, rafting ya da basketbol ise rekabetçi ruhunuzu ortaya çıkarıyor.
Klasik olarak herkesin yaptığı sporu yapmak, kişiliğinize uygun olmayabilir. Aceleci ya da kararlı olabilirsiniz. Heyecan dolu dakikalar yaşamak dururken, neden fitness aletleriyle zaman harcayacaksınız ki… Kendinizi dinleyip, kişiliğinizden yola çıkarak hangi sporları yapabileceğinizi bir düşünün.

Hafta sonlarınızı arkadaşlarınızla katılacağınız golf turnuvalarına giderek değerlendirebilirsiniz. Yıllarca içinizde kalan yoga tutkusu bile kişiliğinizin huzur dolu olduğunu gösterebilir. Peki, kişiliğiniz, hangi sporları zevkle yapacağınızın göstergesi?  www. kadinsak.com

Acelecilere günlük vadeli sporlar

Zaman akıp giderken, bir yandan iş stresi diğer yandan aceleci kimliğiniz sizi istemediğiniz halde bir yarışın içine sokuyor. Hemen karar vererek, evinize en yakın spor salonunda ter atmak yerine daha zevkli sporları yapmayı düşünebilirsiniz. Planlarınızı yaparken bile çabuk hareket etmek, işlerinizin bir an önce bitmesini göze almak da sizin ne kadar aceleci bir yapıya sahip olduğunuzu gösterebilir. Peki, size uygun en iyi sporlar hangileri?

Bu durumda zamana karşı yarışarak, kendinize kısa vadeli ve son derece net hedefler belirlemelisiniz. Yapacağınız programlar günlük olmalı. Hatta başarıyla tamamlayacağınız her beş günlük program için de kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Siz yeter ki kendinize en uygun sporu seçin. Aceleciler, genellikle günlük sporları tercih ettikleri ve heyecanı sevdikleri için ralli, rollerbiade, aikido, tırmanış ve windsurf sporlarını yapabilirler.

Grupla birlikte hareket etmek yerine, kendi başarılarınızı tek başınıza gösterebilirsiniz. Pazar günleri şehir dışında yapılan ralli turları, heyecanınızın alevlenmesine yol açabilir. Yaz aylarında sahil kasabalarında windsurf yaparak adalelerinizi de güçlendirebilirsiniz. Stresli bir günün ardından aikido size iyi gelebilir. Hatta üşengeç yapınıza hükmettiğiniz takdirde bütün bu sporları belirli bir periodik tablo halinde haftada birer gün uygulayabilirsiniz. Kısa zamanda spor yapmanın keyfini, farklı dallardaki bu sporlar sayesinde çıkarmalısınız.

Hırslılara ekiple yapılan sporlar

Eğer küçük bir çocukken arkadaşlarınızla gruplara ayrılarak her zaman birinci olmayı istediyseniz, bu sizin ne kadar hırslı ve rekabetçi olduğunuzu gösterir. En iyi olmanın yollarını ararken, kendinize göre taktik savaşlarınıza girmeniz ise sizi zamanla hırs küpüne döndürebilir. Sakin olmakta fayda var. Çünkü hırslı tiplerin grup içinde bir numara olması ve daima hedefe ulaşması, sanıldığından daha zor. Bunun için kendinize uygun sporları seçerken dahi zorlanabilirsiniz. Herhangi bir spora başlamadan önce, hırsınızı biraz frenleyerek, her işi kendi lehinize çevirmelisiniz. Rafting, snowboard, golf, okçuluk, basketbol ya da baseball, hırslıların tercih ettiği sporlar arasında bulunuyor.

İşe kendi grubunuzu kurmakla başlayın. Böylelikle karşı tarafa hırslannızı belli etmeden, ne kadar iyi olduğunuzu ispatlayabilirsiniz. Alanya ya da Bolu’da iyi bir ekiple, sulara karşı meydan okuyarak rafting yapmak, sizin için eğlenceli bir spor olabilir. Ya da yeşil çimlerin üzerinde küçük bir topun deliğe girmesini golf oynayarak sağlayabilirsiniz. Hedefi 12’den vurmak için okçuluk da tercihleriniz arasında olabilir. Fiziksel becerilerinizi zihinsel kapasitenizle grup adına harmanlayabilen hırslı kişiliğiniz, sizi farklı sporların peşinden koşturacaktır.

Kararlılara aylık ya da yıllık programlar

Her alanda olduğu gibi sporda da kararlı bir tutum sergilemeniz, sizi iyi bir sporcu haline getiriyor. Evinize ya da işinize en yakın spor salonuna üye olurken, yaptığınız program sayesinde nasıl da makul ve mantıklı davrandığınız ortada. Kararlılar, sadece daha ince bir bele değil, aynı zamanda daha sağlam bir kalbe ve ruh yapısına da sahip olmak için spor yapıyorlar. Genel anlamda sağlıklı bir yaşam sürdürmek için kararlı olmak, spor yapmanın ilk kuralı.

Aylık ve yıllık yaptığınız çalışma programına harfiyen uymak ise, sizi rahatlatmanın ötesinde spor yapmak için de heveslendirebilir. Bu durumda yalnız yapılan sporları tercih etmelisiniz. Çünkü grupla birlikte yapılan sporlar sizi yavaşlatabilir. Unutmayın siz ömür boyu sağlık sigortanızı spor sayesinde yenmek istiyorsunuz.

Bunun için binicilik, tenis, yüzme ya da dalış derslerine katılmalısınız. İstediğiniz spora sıfırdan başlamak ise sizin ne kadar azimli ve kararlı olduğunuzu bir kez daha gösterecektir.

Tembellere meditasyon

Artık kendi kendinize itiraf etmekte fayda var. Her seferinde spor konusunda kendinizle mücadele etmiyor musunuz? Doğa sporlarına katılmak, spor salonuna gitmek bir yana sahilde kısa bir yürüyüş bile sizi koltuğunuzdan kaldıramıyor. Kimse spor yapmama konusunda sizin kadar iddialı olamaz. Spor yapmayı, vücudunuzu şekle sokmak olarak görmeye devam ederseniz, bu işin altından kalkamazsınız. ahmet maranki

Hepimizin bildiği gibi spor aynı zamanda zihnimizi ve ruhumuzu terbiye etmek anlamına da geliyor. Uzakdoğu kökenli birçok spor dalı stresi yenmenin ve rahatlamanın yöntemlerini sunuyor. Evrensel yaşam enerjisi reiki, yoga, meditasyon, mudra ve iaido, evinizde bile rahatlıkla yapacağınız birkaç spor dalı. Bedensel, ruhsal ve zihinsel bütünlüğünüzü koruyacak bu spor dallarını kitaplardan okuyarak ya da bu işin üstatlarından alacağınız derslerle geliştirebilirsiniz. Böylelikle tembel ruhunuzun harekete geçmesini de sağlayabilirsiniz.

Romantiklere doğa yürüyüşleri

İşte karşımızda sporu bile duygusal bir havaya büründüren romantikler… Outdoor etkinliklerin vazgeçilmez elemanları olarak bilenen romantikler, sevgilileriyle birlikte her tür doğa aktivitesine katılarak spora farklı bir anlam kazandınyor.  Abant Gölü çevresinde bisiklet turları, doğa yürüyüşleri, trekking, kano, jogging ve paten turları da romantikler için sıkı alternatifler. Hafta sonu kaçamağı olarak Ballıkayalar’da kamp yapma fikri ise herkese cazip gelebilir. Romantikler spor yapmak yerine kişilikleriyle iyi örtüştükleri için yaptıkları bu aktiviteler sayesinde formlarına kavuşmaları da kaçınılmaz. Siz de kişiliğinizi iyi belirleyin ve bahar aylarında kendinize en uygun sporları yapıyor olmanın keyfine vararak, hem ruhunuzu hem de bedeninizi forma sokup, çifte mutluluk yaşayın.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

İştahınızı azaltmanın yolları

Yemek aralarında mutfağı turluyor, yemekten sonra bile buzdolabının önünden ayrılamıyor, akşam üstü çaylarında ve gecenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir