Anasayfa / CiLT BAKIMI / Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Kırışıklık Azaltan Yiyecekler

Kırışıklık Azaltan YiyeceklerGün boyunca güneş ışını, toz ve kire maruz kalan cilt, yaşlanmanın da tesiri ile kırışabilir. Kırışıklıklar ile mücadelede kozmetik ya da ev imalatı cilt ürünleri civarı beslenme de önemlidir. Bilhassa bir takım kırışıklık azaltan yiyeceklerin iyi bilinmesi ve beslenme düzeninde bu besinlere yer verilmesi kırışıklıkların azaltılmasında kocaman ölçüde etkilidir.

Karbonhidratlı Yiyecekler: Cilt kırışıklıkları ile müacdelede alınması gerekli olan karbonhidratlı yiyecekler, kandaki insülün seviyesini aniden yükselten yiyecekler değil, yavaç yavaş arttıran ve bu sayede kan dolaşımını da ağır ağır arttıran yiyecekler olmalıdır. Sözgelişi , makarna, ekmek, pekmez, bal, şeker, çikolata benzeri dik şeker oranına sahip yiyecekler seçim edilmemelidir.

A Vitamini Yer Alan Yiyecekler: Havuç, ıspanak, domates, patates, marul, pırasa, kayısı, yeşil fasulye benzeri turuncu ve yeşil renge sahip meyve ve sebzeler kırışıkların düşmesi ve yine oluşmamasında etkilidir. A vitamini yardımıyla beslenen ve güçlenen hücreler kendini yenileyerek kırışıkların yok olmasını sağlar.

Doğal Yağ Kullanımı: Yemek ya da hamur işlerinde sert yağlar ya da ayçiçek yağı mahaline , soya, mısırözü ya da zeytin yağı seçim edilmesi, cildin aşırı yağlanmasını engelleyeceğinden kırışıklıklarda da etkilidir.

Yeşil Çay Tüketimi: Cilt kırışıklıkları ile mücadelede her gün iki çay fincanı civarı tüketilen yeşil çayın da oldukça fazla yararı vardır. Daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt amaçlı de gösterişli meydana gelen yeşil çayın günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir.

Proteinli Yiyecekler: Proteinler, vücudun yapı taşlarıdır. Yeteri Kadar miktarda protein almayan vücutta zamanla bozulmalar başlar. Bu bozulmalardan biri meydana gelen kırışıklıklar ile mücadelede noksan kalan protein miktarının tamamlanması gerekir. Vücutta noksan kalan proteini en sağlıklı biçimde hindi ya da tavuk etinden sağlayabilirsiniz.

Meyveler: Meyvelerin kocaman bir bölümü cildin yaşlanması ve kırışmasını önleme özelliğine sahiptir. Bilhassa portakal, kiraz, avokado, kavun, şeftali, vişne, armut, erik ve greyfurt kırışıklıkların yok edilmesi mertebesinde mutlaka tüketilmesi gerekli olan meyvelerdendir.

Omega-3’lü Yiyecekler: Dik miktarda omega-3 içerir badem, soya fasulyesi, yeşil sebzeler, kuru fasulye,ceviz, nohut ve soya filizi, uskumru, somon ve ton balığı hücre onarıcı özelliği ile kırışıklıkların engellenmesinde de etkilidir.

Soya Fasulyesi: Fazla bir sürü cilt kremi ya da cilt ürününün yapımında kullanılan soya fasulyesi de bu cilt meselesinin önüne geçmede etkilidir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Akne tedavisinde çeşitli yöntemler

Acne çirkin olabilir ve utanç verici, ama tedavi edilebilir ve etkilerini minimize edilebilir. Doğal akne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir