Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / Kilo verdiren sebzeler

Kilo verdiren sebzeler

Anti aging tesirli bir sebze kalan bamya , birkaç olumsuzluğa karşı önlem niteliğinde . 100 gramının yanlızca 36 kalori içerdiğini söyleyen Deneyimli Diyetisyen Gamze Şanlı Ak , kilo sağlamak isteyenlerin bu sebzeyi defalarca tüketebileceklerine vurgu yaptı .

A , B1 , B2 , K ve C vitaminlerini içermekte olan . Folat , demir , kalsiyum ve magnezyum bunun için benzer mineraller durumundan zengindir . Bamyanın lif oranı da epeyce yüksektir .

100 gr bamya; muhtıra magnezyum ihtiyacımızın üçte bir tanesini , tahmini %40 oranında C vitamini , % 25 oranında folat ve % 10’dan ayrıyeten çok miktarda ise ogün gereken demir ihtiyacımızı giderir .

Bamyanın faydaları

– Kilo sağlamak ve kilosunu muhafaza etmek isteyenler defalarca seçim edebilir . İçeriğindeki lif oranı yardımıyla de uzunca süre tokluk hissi yaratır .

– Hücre ve cilt yenilenmesini imkan sunan anti – aging tesirli bir sebzedir .

– Baskı ve depresyonu azaltırken , öfke sistemini korumaya da yardım olur .

– İdrar söktürücü etki gösterir ayrıyeten kabızlığa karşı da etkilidir .

– Retinayı korumaktadır ve kataraktı önlemede etkilidir .

– Bağışıklık sistemini destekler ve karaciğer detoksuna yardım olur .

– Ülseri önlemede önemli bir tesiri kalan bamya , sindirim sistemindeki asidi nötralize eder .

– Bamyadaki müsilajlar ( yapışkan salgılar ) , besinlerle edinilen kanserojen maddelerin bağırsak yüzeyi ile temasını önler .

– İçeriğindeki çözünmez lifler , bağırsak kaslarını harekete geçirir ve bağırsakların ” boşaltımını ” kolaylaştırır . Mide ve bağırsakların itinalı çalışmasını sağlayarak sindirim sistemini düzenler , toksinlerin vücuttan atılmasını olanağı sağlar .

– İçeriğindeki çözünebilir lifler ise kandaki LDL kolesterol ve total kolesterol seviyelerini düşürür , kalp – damar rahatsızlığı riskini azaltır .

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir