Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Kilo kontrolünde 5 stratejik önlem

Kilo kontrolünde 5 stratejik önlem

kilo-almamakDiyet başlangıcındaki hevesinizin bir hafta sonra da devam ediyor olması size bağlı. Ufak değişikliklerle daha hafif bir hayata merhaba diyebilirsiniz.

Fazla kilolardan kurtulamanız, uygulamaktan vazgeçmeyeceğiniz ve hayatınıza sokabileceğiniz stratejileri belirlemekle mümkün olur. Diyet başlangıcında; tatlıları, hamur işlerini ve kızartmaları yememeye and içip, 2 gün sonra parmaklarınızın ucunda dolabın önünde volta atıyor olacağınızı adınız gibi biliyorsunuz. Onun için kendinizi kandırıp, dünya nimetlerinden bir anda elinizi ayağınızı çekinceye kadar, oradan buradan keseceğiniz kalorilerle durumu kurtarıp, hem sevdiğiniz şeyleri yemeye devam edip, hem de kilo verebilirsiniz.

Doğanıza uygun bir strateji seçin. Fazlalıklardan kurtulmaya hazır bir bünye olarak heyecanlanıp bir anda bir sürü değişiklik yapmaya çalışmayın. Yavaş gidin. Mesela yeme düzeninizde bu hafta bir değişiklik yapın. Vücudunuzu dinleyin ve bir sonraki hafta duruma göre bunu ikiye çıkarabilirsiniz. Daha sonra bir süre bu yeni programa adapte olmaya çalışın. Kendinize zaman verin ve bu değişiklikleri stressiz olarak ve doğal yaşantınızın bir parçasıymışcasına 1 ay kadar uygulayın. Unutmayın, başlangıçta attığınız küçük adımlar sizi başarıya ulaştıracak en önemli adımlardır. kadinsak.com

1. Gözden uzak olan kaloriden de ırak olur.
Bazıları gördükçe yemek ister. Örneğin kurabiyeler dolapta duruyorsa aklınıza gelmez de, mutfak masası üzerindeyse bir taneden ne çıkar deyip ağzınıza atabilirsiniz.

Strateji: Tezgahda duran besin maddelerini kaldırın. Hem taze çiçekler, mutfağınıza kek ve kurabiyelerden daha hoş bir hava katar.

2. Esas arzuladığınız neyse, ona odaklanın.
Buzdolabı ve mutfak dolaplarının büyülü cazibesini siz de fark ettiniz değil mi? Ama onlardan gelen çağrı, genellikle bizi istemediğimiz bir yöne gönderir: Daha fazla kaloriye. Herkesin bildiği gibi, kapalı kapılar ardında saklı kalan her şey daha çok arzu ve merak uyandırır.

Strateji: Buzdolabı ya da mutfak dolaplarının üzerine bir ayna asın. Kapağı açıp da, istediğinizi düşündüğünüz şeye ulaşmadan önce, aynada gerçekten ne istediğinize bir bakın. İstediğiniz, dolabın içinde sizi o anlık sıkıntıdan kurataracak besinler değil, daha sağlıklı olmak.  kadınlar

3. Menülere X-ışınlarıyla bakın.
Sık sık dışarda yiyenlerin en büyük problemi, her ne kadar sıkı bir iradeyle restorantın kapısından içeri girseler de, menüyü ellerine aldıklarında kontrollerini kaybetmeleridir. Evet evet; menü, en sadık diyetçileri bile baştan çıkartabilir. Menüde yer alan yüksek kalorili yemekler bir bakmışsınız tabağınızdan size göz kırpıyor.

Strateji: Menüden uzak durun. Elinizi uzatmayın bile. Restoranta gitmeden önce ne yiyeceğinize karar verin. (Çok özel durumlarda kendinize kıyak geçebilirsiniz.) Eğer gelmeden önce karar kıldığınız yemeği ısmarlarsanız, kendinizle ne kadar gururlandığınızı göreceksiniz.

4. Başarı için gerekenleri yapmaktan kaçmayın.
Kalori kontrolü, kalorili yiyeceklere tekmeyi vurmak anlamına geldiği gibi, alınan kalorilerin yakılması anlamına da gelir. Egzersizden bahsediyoruz. Her sabah yürümeye çalışın.

Strateji: Giysilerinizi, ayakkabılarınızı bir gece öncesinden hazırlayın. Böylece sabah kalktığınız ilk iş, giyinip yürümek olsun.

5. Alışverişi kendiniz için yapın.
Daha sağlıklı olmak ve daha ince görünmek için alışveriş zamanı: Meyve, sebze ve tahılları tercih edin.

Strateji: Daha önceden alma alışkanlığında olduğunuz tatlılara, abur cuburlara elveda demenin tam zamanı. Her ne kadar bunları çocuklarınız için alıyor da olsanız, ne size ne de onlara bir faydası olmadığını biliyorsunuz.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir