Anasayfa / Kestane diyette önemli rol oynuyor

Kestane diyette önemli rol oynuyor

Kestane diyette önemli rol oynuyor
Tabiatta tarımsal ilaç ve suni gübre kullanılmadan tamamıyla natürel şartlar altında yetişen kestanenin , içerdiği besin öğeleri ve vitamin zenginliği nedeniyle beslenme diyetlerinde mühim yer tuttuğu saptama edildi .
Yılda 50 bin ton kestane üretimiyle yeryüzünde dördüncü sırada yer alan Türkiye’de piyasada maliyeti 5 – 6 TL’ye satılan kestanenin vitamin yönünden zengin olduğu ve sıhhat kanalıyla bir takım faydalarının yer aldığı söylendi . Yenibilir nitelikteki kıtır kestanenin enbaşta nişasta ve farklı şekerler olmak üzere sıkı kalitede sindirilebilen lifli maddeler , protein , düşük oranda yağ , farklı mineral maddeler , B1 , B2 ve C vitaminlerini içerdiği açıklandı . 100 gr kestanenin aşağı yukarı 160 kilo kalori enerji sağladığı kaydedildi .
Doyurucu niteliğine paralel olarak bireylerin beslenmesine katkı imkanı sunan pekçok besin öğelerine sahip yaşanan kestanenin , kavrulduğu halde nem oranının yüzde 20 dolaylarında azaldığı , şeker miktarının yüzde 25 oranında arttığı ve enerji değerinin ise 200 kilo kalori olduğu ifade edildi . Kestanenin kurutulduğunda raf ömrünün uzadığı , besin öğelerinde yükseliş görüldüğü belirtildi . Mühim bir kestane üreticisi yaşanan Türkiye’de bireylerin sayısız faydasına nazaran yeteri miktarda kestane tüketmediğine dikkat çekildi .

BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR

Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle şeker hastalarının yememesi gereken olan kestanenin saptama edilen bir takım faydaları ise şöyle: ” Kestane kabuklarının suda kaynatılmasıyla yapılan ilaç ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır . Meyvesi , kasları kuvvetlendirir , kan dolaşımını tertip eder . Bedeni ve zihni yorgunluğu karşılar . Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler . Karaciğer yorgunluğu ve şişliğini geçirir . Kansızlığı karşılar . Mideyi kuvvetlendirir “

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir