Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Kemiklerinizi ve Eklemlerinizi Güçlendirin

Kemiklerinizi ve Eklemlerinizi Güçlendirin

kemik-guclendirmeDavranış, kemik ve eklemlerin ilacı. Egzersiz inşa ederek kemik yoğunluğunu korumaktadır , eklem ağrılarını azaltır, eklemlere yük binmesi önler, beden balansını savunuruz . Kısacası egzersiz yardımıyla senelere alan okuruz.

Güçlendirme egzersizleri yapın
Yaşlandıkça kemik yoğunluğu azalır. Güçlendirme egzersizleri bu sürecin yavaşlamasına ve osteoporozdan (kemik erimesi) korunmaya destekçi olabilir .

Fizyoterapistler eklemler amaçlı en güzel savunmayı eklem etrafındaki kuvvetli adalelerin sağladığına; bu adaleleri ve kemikleri destek vermek amaçlı haftada 2 üç zaman güçlendirme egzersizleri gerçekleştirmenin mühim olduğuna uyarı çekiyor . El ağırlıkları ve direnç kayışı bu çalışmalar amaçlı biretek. Tek ağırlıkla çalışırken eklemlerinizi zorlamayın ve ağrı meydana gelmesi halinde tek uzmana danışın.

Aerobiği programınıza alın
Aerobik egzersizleri kalbi hızlandırır. Merdiven çıkmak, yürüyüş inşa etmek , dans etmek benzeri ağırlık taşıyıcı egzersizler kemiklerin güçlenmesini, eklemlerin sıhhatli olmasını olanağı sağlar .

Sağlıklı hayat amaçlı hedefiniz haftada en az 150 dk ağırlık taşıyıcı hareketleri de içeren ölçülü aerobik egzersiz inşa etmek olsun. Bu gün içerisinde 30 dakikaya, haftada 5 güne isabet ciro .

Bisiklete binmek ve yüzmek ağırlık taşıyıcı alıştırmalar değildir. Kaslarınız, kalbiniz ve akciğerleriniz amaçlı muhteşem olabilirler şayet kemikleri güçlendirmezler.

Esneklik çalışmaları önemli
Stretching ve yoga benzeri esneklik çalışmaları eklemler amaçlı faydalıdır . Bu alıştırmaları haftada en az 3 zaman yapın. Öncesinde birden çok dk ısının. Yaralanmaları engellemek amaçlı ” ilgisiz ” kası germeyin.
Çalışmalarınıza denge egzersizleri de ekleyebilirsiniz. Tek bacak üstünde durmak benzeri temel hareketler kemik kırılmasına ne amaçla durumda olan düşmeleri önler. Tai-chi de dengeye katkıda yer alır .

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir