Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Kemik erimesi

Kemik erimesi

kemik-erimesiKemik erimesinin kırık oluşturmadığı sürece belirti vermiyor.Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpaslan Şenköylü, kemik erimesi (osteoporoz) hastalığının, kırık oluşturmadığı sürece belirti vermediğini, tanınan aksine de ağrı yapmayarak, sessiz bir hırsız buna benzer kemikleri zayıflattığıni duyurdu.

Şenköylü, sözlü olmayan açıklamasında, kemik erimesinin, dual enerji X-ışını absorptiometrisi testi taramasıyla meydana çıktığını ifade ederek, ileri yaş, düşük kadınlık hormon seviyesi, ailede kemik erimesi bulunması, sigara, çok yüksek seviyede içki tüketimi, D vitamin eksikliği, iyi olmayan beslenme, düşük beden kilosu ve fosforik asit içerisinde bulunduran içeceklerin rahatsızlık tarafından çok yüksek risk içerdiğini belirtti.

KIRIK OLUŞMADIĞI SÜRECE BELİRTİ VERMİYOR

Kemik erimesinin kırık oluşturmadığı sürece belirti vermediğini, bilenenin aksine osteoporozun ağrı yapmadığını ve sessiz bir hırsız buna benzer kemikleri zayıflattığını kaydeden Şenköylü, kemik erimesine bağımlı kırıkların en birçok omurgada görüldüğünü anlattı.

Şenköylü, “Kemikleri zayıflatan bu sorun sebebiyle Kolay travmalarda bile omurlar kırılabilir. İleri durumlarda hastalanmış hapşırınca omurgası kırılabilir. Hasta Olanlarda en sık meydana çıkan şikayet, sırt veya bel ağrısıdır. Kırıklar sonucunda meydana gelen bu ağrılar, hastaların muhtıra hayat kalitelerini çok etkileyebilir. Bazen çökme kırıkları sonucu kalan ağrı, hastayı birçok rahatsız etmez ama sırtta kamburluk oluşabilir” açıklamasını yaptı.

KIRIKTAN BIR SONRA HASTALANMıŞ BIR AN ÖNCE AYAĞA KALKMALI

Kemik erimesine bağımlı kırıkların tedavisi ile ilgili da tavsiyelerde yer alan Şenköylü, böyle devamı etti:

“Öncelikle ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Nedeni Ise bir defa kemik erimesine bağımlı kırık geçiren şahsın 2. defa kırık geçirme riski yüzde 40’tır. Bu sebeple kemik erimesinin sistemik tedavisi büyük önem taşır. Öncelikle ileri yaştaki hasta olanlarda bir an önce ayağa kaldırıp yürütmek, yatmaktan kaynaklanabilecek akciğer iltihabı, akciğere pıhtı atması buna benzer problemlerin önlenmesi amaçlı mühimdir. O sebeple bu tip hasta olanlarda vertebroplasti adı verilen ve kemik çimentosuyla kırık hattının sağlamlaştırıldığı ameliyat uygulanır. Bu ameliyat kapalı yöntemle yapılır ve hastaya genel anestezi vermeksizin lokal anestezi yoluyla uygulanabilir. Bu sayede genel anesteziye bağımlı komplikasyonlardan kaçınılmış olabilir. Bu girişimin ertesi gününde hastalanmış ayağa kaldırılıp yürütülebilir.”

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir