Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Keçi gribi Nedir Tedavisi

Keçi gribi Nedir Tedavisi

Kuş gribi ve domuz gribinden sonra bu yılın grip virüsü keçi gribi. 2011 yılı salgın hastalığı keçi gribi virüsü, Avrupa ülkelerinde görülmeye başladı. Halk arasında daha çok keçi gribi olarak tanınan hastalık tıp literatüründe Q ateşi veya Quensland ateşi adıyla bilinir. Hastalığın sebebi başta keçiler olmak üzere koyun ve sığır gibi geviş getiren hayvanlarda bulunan Coxiella burnetti ismindeki bir bakteridir. Bakteri keneler aracılığıyla da hayvandan hayvana taşınabilir. Hastalık ilk kez 60 sene kadar önce Avustralya’da Quensland’da tanınmıştır.Özellikle Hollanda ve Avustralya’da görülen keçi gribi can alıyor. İlk olarak Hollanda’da görülen hastalık 6 can aldı.
Bakteriler en çok hayvanın süt, idrar, dışkı, plasentasında bulunur ve insanlara solunum yoluyla veya çiğ sütün içilmesiyle bulaşır. Bulaşma için tek bir bakterinin alınmasının bile yeterli olduğu kabul edilir. İnsandan insana, kan ve deri yoluyla bulaşma mümkündür, ancak çok ender olarak rastlanır. Hastalığın kuluçka süresi 10-40 gün arasında değişir

Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğu ve uzun süre iyileşmediğini söylüyor. Normal gripten farklı olarak şidetli baş ağrısı ve halsizlik ile ortaya çıkıyor. Keçi gribi eğer daha çok ciğerleri etkilerse akciğer yetmezliği,kalbi etkilerse kalp yetmezliğine neden oluyor.

Özellikle kronik astım, bronşit ve nefes darlığı hastalıkları olanların dikkatli olması gerektiğini söyleyen uzmanlar, erken teşhisin önemli olduğunu vurguluyor. Eğer uzun süre geçmeyen bir grip ve halsizlik varsa doktora başvurmalı ve ayrıntılı tetkileri yaptırmalısınız. Geçen yılın gribi domuz gribinde olduğu gibi tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan keçi gribi için insanları dikkatli olamaya çağıran uzmanlar grip deyip geçmeyin mutlaka doktor kontrolünden geçin diyor.

Keçilerde bulaştığı düşünülen hastalık nedeniyle Avrupa ülkelerinde keçiler toplanmaya ve imha edilmeye başlandı. Solunum yolu ile insandan isana bulaştığı düşünülüyor. Yeni bir grip virüsü olan keçi gribi umarız ki ülkemizde görülmez. Fakat yine de dikkatli olmalı ve uzun süre geçmeyen baş ağrısı ve halsizlik şikayetlerimiz varsa mutlaka doktora gitmeliyiz

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...