Anasayfa / BİTKİLERLE TEDAVİ / Kayısının Bilinmeyen Faydaları

Kayısının Bilinmeyen Faydaları

kayısı  faydasıBirbirinden lezzetli türleri ile tezghları süsüleyen kayısı, yaz mevsiminin pek çok amaç için kullanılabilen özel bir meyvesidir. kayısı denince aklımıza il gelen malatya ilimiz geliyor. Malatya tek başına kayısı üretimimizin %80 sağlıyor.

Ana vatanı çin olan kayısının anadolu topraklarına gelmesi tam olarak hangi tarihte olduğu bilinmiyor. Ancak, bu konuda dünyaca ünlü seyyahımız Evliya Çelebi’nin 1655 yılında ayzdığı seyahatnamesinde Malatya’ya gittiğinde bu gördüğü değişik meyvanın öyle iştah açıcı bir şekilde anlatmıştır ki kırmızı, sarı, beyaz, sulu ve etli bu meyve, selelerde bahçelerden evlere getiriliyor; o kadar sulu ki; suları akmadan götürebilmek için insanın koşmaktan başka çaresi yok demiş

Kayısı Lif Kaynağı

İçinde dokuz tür doğal şeker, cilt ,sinir sistemi, bağışıklık sisitemi için için yararlı olan A,B ve C vitaminleri ile demir ve potasyum gibi minaraller bulunuyor.Potasyum bakımından zengin oluşu sayesinden kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, hepatiti ve siroz gibi rahatsızlıklarda tedavi yardımcı besin olarak gösteriliyor.

Ayrıca, göz sağlığı ile kemik ve dişlerimiz içinde çok faydalı. Öte yandan içireiğinde bol miktarda bitkisel lifler, bağırsaklarımızın daha düzgün çalışmasını sağlıyor.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin bilmediğiniz bir çok faydası var. Her yerden çok ucuza temin edebileceğiniz bu sirke ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir