Anasayfa / HABER MAGAZiN / Karın Ağrılarını Önemseyin

Karın Ağrılarını Önemseyin

karin-agrisi
Sindirim sistemi içinde yer alan, uzantısı kalın bağırsağa kadar devam eden, ince bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerin alt bölümünde yer alan ve uzunluğu 10-12 santim arasında değişen bir vücut uzvudur. Günümüzde pek çok insan apandis sorunu yaşamış ve ameliyat ile soruna çözüm bulunmuştur. Apandisit insan vücudunda kör bağırsağa tutunarak işlevlerini yerine getirir. Görev tanımı tam olarak yapılmasa da insan vücudunda önemli bir görev üstlendiği aşikârdır. Apandisit özellikle gençlik yıllarında yaydığı salgılar ve sıvılar ile bağışıklık sistemine büyük destek olacak yardımlar yapmaktadır. Aynı zamanda kalın bağırsakta meydana gelen virüslere karşı savaşarak onların zararsız hale gelmesinde önemli bir yere sahiptir. Apandistin vücuttaki varlığına ancak şiddetli ağrılar başladığında fark edebiliriz. Apandisit belirtileri yapılan araştırmalarda genellikle 10 yaş ile 30 arasındaki kişilerde daha sık görülen, şikâyetler arasında karın ağrısı en çok bilinen şikâyetlerin başında gelir.

Ağrılar çoğu insanda göbek bölgesinde yoğunlaşır ve midenin alt kısmına doğru yayılır. Apandisit belirtileri tam olarak ok olmamakla birlikte bazen azalmakta bazen dayanılmaz ağrılar şeklinde görülür. Apandisit belirtileri zaman içinde vücudun belli yerleri arasında yer değiştirerek göç ederler. Ciddiye alınmayan karın ağrıları, kusma, iştahsızlık, bulantı ve bunlara eşlik eden sebepler sonucunda apandisit patlaması meydana gelebilir. Kesin olan bir şey vardır o da karın bölgesinde donuk ve tutarsız bir ağrı ile başlayan sancılar karnın sağ alt bölgesine doğru yoğunlaşır ise mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir