Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Kardiyoloji Ne Demek?

Kardiyoloji Ne Demek?

Kardiyoloji Ne Demek?

Dahiliye sınırları içerisinde yer alan ve ana konusu kalp sağlığı ile kalp hastalıkları olan bilim dalına kardiyoloji denilmektedir. Günümüzde kalp hastalıklarının artması ve bu bölümün çok yoğun olması neden ile pek çok hastane kardiyoloji bölümünü ana branş olarak açmakta ve bu sayede hastalarına çok daha iyi şartlarda kaliteli sağlık hizmeti sunmaktadır. Vücudumuz büyük bir damar ağı ile örülmüştür ve bu damarlar kalbe bağlıdır. Bu damarların birinde bile yaşanan ufak bir sorun bütün bu damar ağını etkileyeceği için ortaya büyük sorunların çıkması kaçınılmazdır. Bu nedenle kalp sağlığı açısından bu tip sorunların ortaya çıkmasını tetikleyebilecek risk faktörlerinden uzak durulması çok önemlidir.

resimm

Medikal tıp alanında yaşanan olumlu gelişmelere bağlı olarak günümüzde kalp hastalıkları hem çok daha kısa bir sürede belirlenebilmekte hem de tedavisi daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak yine de kalp nakli olması gereken hastalar için yeteri kadar organ bağışçısı bulunmaması kardiyoloji bölümünde kalp nakli olmayı bekleyen hasta sayısının her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından organ nakline dikkat çekmek için gerçekleştirilen olumlu kampanya ile beraber organ bağışçısı sayısında olumlu bir artış yaşansa da yine de organ bağışı yapan kişi sayısı ile organ bekleyen kişi sayısı arasında büyük bir uçurum bulunmaktadır.

Özellikle de son yıllarda adeta bir salgın haline dönüşüne obezite, kalp hastalıklarının artmasına neden olmuştur. Yapılan araştırmalar kalp damar hastalıkları ile aşırı kilolu olmanın arasında çok yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyarken obezite hem kalp hastalıklarına yakalanma riskini arttırmakta hem de bu hastalıkların çok daha ağır bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. Kardiyoloji bölümünde tedavi gören hastalar üzerinde yapılan incelemede ise aşırı kilolu olan kişilerde uygulanan tedavilerin başarı oranlarının daha düşük olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Bu nedenle sağlıklı bir ömür sürmek isteyen kişilerin kilolarını kontrol altında tutmaları ve aşırı kilo almaktan sakınmaları gerekmektedir. Kalp hastalıkları genelde genetik faktörlerin ağır bastığı bir hastalık türü olduğu için özellikle de kalp hastalığı olan akrabaları bulunan kişilerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Günümüzde geliştirilen özel görüntüleme yöntemleri sayesinde kalp krizi başta olmak üzere pek çok kalp hastalığı için önceden risk haritası oluşturulabilmektedir. Bu nedenle kalp hastalığı belirtileri ortaya çıkmadan önce de kardiyoloji bölümünden randevu alarak bu hastalıklara karşı olan yatkınlığınızı öğrenebilir ve hastalıklar ortaya çıkmadan önce gereken önlemleri alabilirsiniz.

Günümüzde en çok görülen kalp hastalıkları arasında ilk sırayı hiç kuşkusuz koroner arter hastalığı yer almaktadır. Yine ritim bozuklukları, anevrizma, karotis ve bacak damarlarında yaşanan tıkanmalar kardiyoloji bölümüne başvuruda bulunma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kalp krizi ise koroner damarların çeşitli nedenlere bağlı olarak görevini yerine getiremediği durumlarda yaşanır ve yeterli düzeyde oksijen alamayan kalp işlevini yerine getiremeyecek bir hale gelir. Özellikle de 40 yaş ve üzerinde olan kişileri tehdit eden kalp krizi hastalığı için bu nedenle 40 yaşından sonra mutlaka checkup yaptırılması tavsiye edilmektedir. Kalp hastalıkları konusunda hizmet veren en büyük sağlık kuruluşları arasında ilk sıralarda yer alan Medical Park aynı zamanda kurmuş olduğu web sitesi ile internet üzerinden sunduğu sağlık hizmetlerine çok daha kolay bir şekilde erişim imkânı sunmaktadır. Kalp hastalıkları hakkında bilgi alabileceğiniz site üzerinden aynı zamanda kalp için checkup yaptırmak isteyen kişilere de hizmet verilmektedir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir