Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Kardeşler neden kavga eder?

Kardeşler neden kavga eder?

 Çocuklarımız neden kavga ettiğini pek önemi olmadığını düşünebilirsiniz ama bazı nedenleri bilmek şu andaki stresinizle baş etme ve gelecekteki kavgaları engellemenize ya da azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Çocukların aralarındaki kavgalarının hepsinin önemli bir nedeni olmayabilir. Her kavga rahatsız edici bir durum olduğunu veya çocuğunuzun bir haksızlık yüzünden üzgün olduğunu göstermeyebilir. Birden fazla çocuğunuz varsa, çatışma kaçınılmazdır. Yaşlar ne kadar yakın olursa, kardeş kavgaları olasılığı da o kadar büyüktür. Bazen kardeşler sadece eğlence olsun diye kavga ederler. Birbirlerine sataşmaktan ve sinirlerini bozmaktan zevk alırlar. Aile ortamının rahatlığı ve güveni içinde, rezil olma ve arkadaş kaybetme korkusu olmadan kardeşler tartışamaya girerler ve duygularını açığa vururlar.

Bazı kardeş kavgaları, büyümenin doğal akışı içinde ortay çıkan duygulardan kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenlerin farkında olmanın yararları vardır çünkü bunların yarattığı çatışmaların şiddetini azaltmak, hatta önlemek için yapabileceğiniz bazı şeyler olabilir. Çocuklar sık sık anne babalarının onayı, sevgisini ve ilgisi kazanabilmek için kardeşleri ile yarışmaları gerektiği duygusuna kapılabilirler. Bu durum özellikler yeni bebek geldiğinde ya da ana baba çocuklardan birinin örneğin tiyatro gösterisi doğum günü partisi bir etkiliği ile ilgilendiğinde ortaya çıkan kıskançlık duyguları ile ortaya çıkar. Çocuklardan bir çok şeyi paylaşımları istenir. Oyuncakları, televizyonu, telefonun, yatak odalarını oyun alanlarını hatta bazen arkadaşlarını paylaşmak zorundadırlar.

Kardeş kavgalarına yol açan nedenleri bilmek, sizlerin problemlere daha farklı gözlerle bakmanızı sağlayabilir. Tabi ki oyuncağını istediği için kardeşine vurması söz konusu bile olamaz ama bunun nedeni bilmek kardeş kavgalarının doğal olduğunu ve sadece sizin ailenize ait olmadığını veya sizin eksikliklerinizden kaynaklanmadığını anlayabilmek çok önemlidir. Aslında kardeş kavgalarının temelinde yatanları anladıktan sonra derin bir nefes alabilir ve bütün bu çatışmaların onlar içinde kötü olmadığını görebilirsiniz.

 • Çocuklarınız kendi adlarına haklı olduklarından emin olun. Kendi iyilikleri hakkında güvenlik ve suç özgürlüğü yoksa, paylaşmak onlar için zordur. Eğer istiyorlarsa paylaşmamalarına izin verin. 
 • Bir çocuğu bencilikle suçlamayın ya da paylaşmama isteğine karşı durmayın. Paylaşmak istemeyen bir çocuğa “sen işini bitirdiğinde kardeşin alabilir” deyin. Bu çocuğa birini beklediğini bildirir ama oyuncağını hemen verme sıkıntısını da ortadan kaldırır. Ya da oyuncaklarının değiştirme zamanın belirten bir saat kurun. 
 • Her çocuğa belli kararlar verebileceğini, mönüler seçebileceği, her şeyde ilk olabileceğini özel gün ya da günler tayin edin. 
 • Örtü, kürek ve top gibi şeyleri her çocuğa belli bir renklerde işaretleyecek ve yenilerini satın aldığınızda da aynı tipleri seçerek kavgaları ortadan kaldırın. 
 • Çocuklar tarafında paylaşılan bir odayı bir kütüphaneyle ve ortak dolabı da yarısı bir renge, diğer yarısını başka bir renge boyayarak bölün. 
 • Çocukların sesleri yükselmeye başladığında yeni bir konu verin. Can sıkıntısı da sık sık kavgaya neden olur.  

 • Büyük çocuğun küçüğe saldırdığını gördüğünüzde onu oyalamaya çalışın “çabuk sana ihtiyacım var! Lütfen gel ve bana yardım et. ”
 • Sorunu çözmek için çocukların kendi fikirlerini sorun birbirleriyle uzlaşabilecekleri özel yollar bulmasını sağlayın. 
 • Aile kuralları oluşturun. Ana babalar olarak ailedeki herkesin birbirine saygı duymasını, kibar olmasını ve temel bazı kurallara uymasını beklemek sizin hakkınızdır.  
 • Hakkında: admin

  [

  İlginizi Çekebilir

  Çocuğunuz küfür ediyorsa ne yapmalısınız ?

  Arkadaşlarınız gelmiş. Güzelce çayınızı içiyorsunuz ki, çocuğunuz tüm sevimliliğiyle gelip bir iki küfür sözcüğünü birbiri ...

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir