Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Kanal Tedavisi ile Dişiniz Çekilmesin

Kanal Tedavisi ile Dişiniz Çekilmesin

Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü durumlarda uygulanan kanal tedavisiyle dişlerinizi kurtarabilirsiniz.
Çürük veya travma gibi nedenlerle dişin iç kısmında bulunan sinirinin (pulpa) iyileşemeyecek düzeyde zarar gördüğü ya da öldüğü durumlarda uygulanan kanal tedavisi ile dişlerinizi kurtarabilirsiniz.

Diş Hekimi Cansın Özgür kanal tedavisi ile ilgili sorduğumuz soruları yanıtlıyor.

Bir diş neden kanal tedavisine ihtiyaç duyar?

Bir dişin kanal tedavisi ihtiyacı birçok nedenle oluşmakla birlikte, genel sebep diş çürükleri olarak bilinmektedir. Dişlerimizin içerisinde pulpa dediğimiz sinirler ve damarlardan oluşan bir oluşum vardır. Çürük veya dişte oluşan herhangi bir travma pulpa dokusunu da içine aldıysa, bu tip vakalarda kanal içerisinde oluşan bu durumu yok etmek için kanal tedavisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kanal tedavisi ihtiyacının kesinleşmesi için ne gerekir?

Kanal tedavisi ihtiyacının kesinleşmesi için, radyografi desteği ile yapılacak olan bir Diş Hekimi muayenesi gerekmektedir.

Peki kanal tedavisinde yapılan nedir?

Kanal tedavisi sırasında hekim olarak yaptığımız şey, en kaba tabirle ‘dişin sinirlerini almak’ değildir. Dişlerin içerisinde, bir veya daha çok kanal vardır. Bizim yaptığımız, bu kanalların öncelikle tespitidir. Sonrasında bu kanalların kökün ucuna kadar boşaltılması ve tamamen guta percha denen materyallerle doldurulması işlemidir. Her kanalın tamamen dolması bu uygulamanın en hassas noktasıdır.

Çok tatsız bir fenomen gibi duruyor… Hastalar bu sırada birşey hisseder mi?

Lokal anestezik maddelerdeki gelişmelerle ve iyi uygulanan bir anestezi tekniği ile hastaların herhangi bir Ağrı duyma olasıklıkları yoktur. Bu konuda korkacak birşey yoktur.

Peki sonrasında bir Ağrı olabilir mi?

Evet. Kanal tedavisini takiben birkaç gün süreyle nahoş bir his söz konusu olabilmektedir. Fakat bu sırada Ağrı kesici ilaçlarla bu tatsız durumu en hafif şekilde atlatmak mümkündür.

Kanal tedavisini takiben diş hemen kullanılabilir mi?

Kanal tedavisini takiben uygulanacak dolgu veya porselen uygulamaları ile diş hemen kullanılabilmektedir

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...