Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Önemi

Bu araştırma kahvaltının önemi konusunda bütün diyetisyenlerin ve tıp camiasının paylaştığı görüşü bir kez daha doğruluyor. Sağlıklı beslenme yada zayıflama rejimleri birbirinden farklı olabiliyor. Ama hepsinin üzerinde durduğu nokta kahvaltıyı atlamamaktır.

Kahvaltıda aşırı derecede şekerli yememek gerek nedeni ise isanı gün boyu uyutuyor. Buna karşılık proteinler dikkat ve uyanıklık sağlıyor. Kahve damarlardaki baskıyı artırıyor. Hatta kötü  kolesterolün yükselmesine neden olabiliyor. Türklerin kahve yerine çay içme alışkanlıkları onları bir dereceye kadar koyuyor. Ancak son yıllarda bizim demli çaylarımız yerine yeşil çay tavsiye ediliyor. Çünkü bu çay kalbi koruyor.

Sabahları, poğaça, çörek, çatal gibi şeyler yemektense, ekmek yemek her zaman daha iyi. Siyah ekmek öneriliyor. A vitamini kaynağı olan tereyağını da tamamen unutmak doğru değil. Asla kahvaltıyı atlamayın.
Yaklaşık 12 saat boyunca aç kalan vücudun kahvaltıya mutlaka ihtiyacı var.

Aç olmasanız bile bir şeyler atıştırmalısınız. Eğer böyle yaparsanız, vücut iki ile üç hafta içinde kahvaltı saatine alışıyor. En az bir meyve, lif ve protein bakımından zengin bir besin mutlaka sofranızda olmalı. Kahvaltı, şekeri önlüyor. Düzenli kahvaltı eden kişilerin şeker hastalığı yada obez olma riski daha düşük. Kahvaltı günboyu tok tutuyor. Her gün yenilen kahvaltının iştah ve metabolizmaya olumlu etki ettiğini tahmin ettiklerini belirten uzmanlar kahvaltı eden kişilerin gün boyunca açlığı daha iyi kontrol edebildiğini kaydetti. www.kadinsak.com

Ensüline karşı direnç geliştiren insanlarda vücudun şekeri doğru depolamasına yardımcı olması için dışarıdan tedavi amaçlı verilen ensülin etki etmiyor. Uzmanlar bu kişilerin otomatik olarak şeker hastası olması gerekmediğini fakat 2′ci bir tip şeker yada kalp hastalıklarına yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

İştahınızı azaltmanın yolları

Yemek aralarında mutfağı turluyor, yemekten sonra bile buzdolabının önünden ayrılamıyor, akşam üstü çaylarında ve gecenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir