Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Kadınların Boşanma Nedenleri

Kadınların Boşanma Nedenleri

bosanma-nedeniBildiğiniz gibi yuvayı dişi ku yapar derler. Aslında evlilik kurumunda boşanmaya kadınlar çokfazlada sıcak bakmazlar.Özellikle biz Türk kadınları vefakar ve sabırlı kadınlarız.Eşlerimiz çok üzerimize gelmedikçe boşanma ne aklımıza bile gelmez diye düşünüyorum.

Kadınların boşanma profili eğitim durumlarına göre değişiklik gösteriyor.Eğitimli kadınlarla eğitimsiz kadınların boşanma eğilimleri birbirinden çok farklı.Bu fark her açıdan kendini bell i ediyor.

Araştırmanın ileri analizine göre, eğitimli kadınların kişisel gelirleri 400-1200 ytl arasında değişirken, eğitimsiz kadınlar 400 ytl den az kazanıyor. kazanılan gelirle mülkiyet arasındaki ilişkiye bakıldığında kişisel gelirleri 400 ytl\’den az olmasına rağmen eğitimsiz kadınların, müstakil ev sahibi olma oranı eğitimli kadınlardan daha fazla.

Eğitimsiz kadınlar geleceğin garantisi olarak bağ, bahçe gibi gayrimenkullere büyük oranda yatırım yapıyor. eğitimsiz kadının hemen hemen hiç otomobili bulunmazken, eğitimli kadınlar da eğitimli erkelerle karşılaştırıldığında çok az miktarda otomobil alıyor. eğitim seviyesinin yükselmesi ile aile içi geleneksel rol ve statü dağılımında da farklılaşmalar görülüyor. geleneksel rol dağılımı eğitimli ve eğitimsiz tüm kadınların ailelerinde yer alıyor. günlük, yiyecek, içecek alışverişini eğitimsiz kadının ailesinde erkek yaparken, eğitimli kadın bu işleri de üzerine alıyor. fatura ödenmesi ise tamamıyla her tür eğitim düzeyindeki kadın için erkeğin görevleri arasında kalıyor.

Eğitimli kadınlar boş zamanlarını kendilerine ayırıyor

Boş zamanlarında eğitimli kadınlar, kitap ve gazete okuyup, spor yaparken eğitimsiz kadınlar, sosyal eğlence olarak nitelendirilecek etkinliklerde bulunuyor. eğitimsiz kadınlar boş zamanlarını öncelikle eşi ve çocuklarıyla geçirirken, eğitimli kadın ailesinin dışında arkadaşlarıyla da boş zaman faaliyetlerine katılıyor. anne ve babayla hemen hemen tüm gruplar sıklıkla görüşmekteyken, kardeşler söz konusu olduğunda eğitimsiz kadının kardeşleriyle görüşme sıklığı ayda bir kez ya da senede birkaç keze düşüyor. kayınvalide ve kayınpederle en sık eğitimsiz kadınlar görüşüyor. büyükanne ve büyükbabaları ise sıklıkla eğitimli kadınlar ziyaret ediyor. eğitimsiz kadınlarda bu oran çok düşük düzeyde kalıyor. amca teyze ve hala dayı gibi akrabalarla görüşme sıklığı ise senede birkaç kez ya da ayda birkaç şeklinde olmak üzere değişkenlik gösteriyor. komşularıyla en fazla görüşenler, eğitimsiz kadınlar. eğitimli kadınlar, hemcinslerinin çalışmasından yana tutum sergilerken, eğitimsiz kadınlar ise çalışma hayatında kadının yer almasını desteklemiyor

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir