Anasayfa / Kadınlarda orta yaş kaygısı

Kadınlarda orta yaş kaygısı

Kadınlarda orta yaş kaygısı

Kadınların çoğu 35 yaş ve üzerinde Yorucu bir dönem yaşıyor . Yaşanılan problem ortada yaş seviyesindeki kadınları hem bir huzursuz hem bir de sıhhat açısından huzursuz edebiliyor . Çoğu bayanın kabul etmek istemediği bu ortada yaş sendromu esasında geçici bir kriz olabilmektedir mi veya bu dönem ne türlü pratik atlatılabilir? Nöroloji uzmanı Dr . Mehmet Yavuz , bayanlarda sık rastlanan ortada yaş sendromunu anlatıyor .

Orta yaş bunalımı nedir?

Orta yaş dediğimiz 40’lı yaşlar genellikle bireyin yaşamının durgunlaştığı , iş ve sosyal yaşamının yavaşladığı bir aşamadır . Bu dönem epeyce çatışmalı hisler içermekte olan . Geçici bir dönem olduğu için de ortada yaş krizi olarak adlandırılır . Bayanlar , erkeklere göre daha duygusal yapıda oldukları için bu dönemde daha duyarlı olabilirler ve bu dönemde zorlanabilirler . Yapılmış Bulunan araştırmaların birçoğunda bu hale hormonların tesiri olduğu sıkça söylense de bu konuda kesin bir teşhis koymak gerçek değildir .

Herkes ortada yaş krizi yaşar mı?

Geçmişte ergenlik , ortada yaş benzeri gelişme dönemlerinin krizle eş anlamlı oldu düşünülürdü; ancak günümüzde bu bakış açısı terk edilmeye başlandı . Çoğalış profesyoneller ergenlik benzeri , ortada yaşın da kesinlikle şiddetli bir krizle geçmeyebileceğini , bir takım bayanların bu çağı daha sevinçli ve keyifli geçirdiğini belirtmektedir . Yani ortada yaş krizi kaçınılmaz değil! Bilhassa keyifli ailelerde yetişmiş , sevinçli bir çocukluğu olmuş bayanların bu çağı krizsiz atlatmaları daha pratik olmaktadır .

Orta yaş sendromunun belirtileri nelerdir?

Orta yaş çağında her kadın benzer belirtileri göstermeyebilir . Öncelikli partner durum yaşanılan his karmaşası ve çelişkilerdir .
Kişi yaşamını sorgulamaya , yaptıklarını ve yapamadıklarını gözden geçirip pişmanlık duymaya başlayabilir . Yapmak aradığı şeyler için çok geç kaldığını , olması gerektiği kadar genç olmadığını düşünüp vazgeçebilir .

Bazı bayanlarda yaşanılan kriz tesiri ile beraber cinsel yaşama ilgisizlik görülebilir .

Vücudunda meydana gelen bir takım değişimler onu huzursuz ettiği için kendisinin beğenilmeyeceğini düşünebilir . Bir Takım bayanlar ise tam aksi ” ben halen güzelim ” mesajı vermek için kendisinden yaşça minik erkelerle beraber olmak isteyebilir veya olabilir . Bu dönmede bayanlarda yaşlanmaya ilişkili olarak şişmanlama , saç dökülmesi , beyazlaması , sarkmalar ve çatlaklar görülebilir . Bu hale ilişkili olarak da kadın kendisinin dış görünüşünden huzursuz olacak ve beğenilmeme korkusunu daha yüklü yaşayacaktır . Çoğu kadın bu dönemde daha sık güzelleşmek için yaşlanmayı geciktirici tedavilere ( estetik ameliyatlar ) başvurabilir . Daha önceden uyarı etmediği pekçok konuda daha titiz davranabilir . Giydiği elbiseler daha frapan veya yaş ortalamalarının dışında olabilmektedir . Bu dönemde en çok meydana iştirak eden sorunlardan biri de boşanmalardır . His karmaşası eşlerin aile düzenini de bozabilir . Bayanlar çocuklarını ve eşlerini bir yana bırakarak hayatı daha yüklü ve yüksek tempoda yaşamını sürdürmek isteyebilirler . Ortada yaş sendromu , dış görünüşüne çokça önem verici bayanlarda daha yüklü ve sancılı geçebilir .

Hangi durumlar faktör rol oynar?

Birey şayet ortada yaşa civarı , hayatında koyduğu hedeflere ulaşamadıysa , tatmin olduğu , sevinçli bir yaşam sürmüyorsa 35 – 45 yaşları içinde böylece bir krize yakalanma ihtimali yüksektir . Hedefler , beklentiler işle , eşle , çocukla alakalı olabilmektedir .

Bu hali en çok eşi veya adam arkadaşı açısından beğenilmediği duygusu tetikler . Benzer sürede iş yerinde kariyer olarak aradığı konumda olamaması , 40 yaşına civarı evlenmemiş olması veya evli olup çocuğunun olmaması , bu dönemde bayanın aldatılması , ortada yaş bunalımını ortaya çıkaran sebepler olarak sıralanabilir .

Kadınlar bu çağı daha pratik ne türlü atlatabilir?
*Birey içerisinde yer aldığı hali kesinlikle tanımlamalıdır ve paylaşmalıdır .
*Bu dönemde evli bulunan eşler ek olarak hasbihal etmelidirler . Uzunca süreli ilişkili olanlar ilişkilerini bir an önce bitirmemelidirler . Yepyeni biri belki bir merak verebilir ancak bu dönem geçtikten hemen ardından daha Yorucu bir dönemin başlamasına neden olabilmektedir .
*Kişi içerisinde yer aldığı fizyolojik değişimleri olağan kabul etmelidir . Her yaşın farklı bir güzelliği olduğunu düşünmeli , fizyolojik değişimleri , yaşamın getirisi olarak görmelidir .
*Yeni hobiler edinilebilir ( takı kursları , gezi ) .
*Kişi sıhhat durumuna göre spor dalları seçim edilebilir .
*Daha harika görünmek yerine bir şeyler yapılabilir ancak bu ” yaşlanmıyorum ” mesajını başkalarına vermek için olmamalıdır .
*Birey kendiyle barışık yaşamayı ve kendini sevmeyi yaşam tarzı olarak belirlemelidir .
*Eğer içerisinde yer aldığı sıkıntıların üstesinden gelemiyor ve yüklü hisler içerisine giriyorsa kesinlikle ruhsal destek almalıdır .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir