Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Kadınlara İdrar Kaçırma ve Fazla Tuvalete Çıkma Problemleri

Kadınlara İdrar Kaçırma ve Fazla Tuvalete Çıkma Problemleri

Eğer sık sık idrara yapmak için tuvalete gidiyorsanız, gece idrar yapma ihtiyacı ile uyanıyorsanız, tuvalete yetişememe korkusu ile günlük aktivitelerinizi kısıtlıyorsanız sizde aşırı aktif mesane hastalığı olabilir. Ama korkmayın, yalnız değilsiniz… ABD’de yapılan araştırmalara göre, sadece ABD’de 33 milyon’dan fazla aşırı aktif mesane hastalığından etkilenen kişi olduğu gösterilmiştir. Bunların bir çoğu da uykusuzluk, şaşkınlık, utangaçlık ve kızgınlık içinde günlük işlevlerinden geri kalmaktadır.
Sokağa çıkmadan önce yakın tuvaletlerin yerini arayıp hayatınızı tuvaletlere göre mi planlıyorsunuz??
30-60 yaşlar arasındaki her üç kadından yaklaşık birisi hayatının bir döneminde idrar kaçırma ( inkontinans) şikayeti yaşar.Aşırı aktif mesanesi olan ancak bunun için doktora başvurmayan hastaların sayısı ise bilinmemekte. Özellikle gençlerde, aktif iş hayatı olanlarda cinsel, sosyal ve iş hayatı ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Tuvalete gitme ihtiyacının getirdiği korku nedeni ile sinemaya gidememe, iş toplantılarında uzun süre duramama, iş konsantrasyonunun azalması, seyahat gidememe, gibi sosyalleşmeyi ve iş hayatını etkileyen durumlar karşısında ciddi depresyon, anksiyete bozukluğu ve bıkkınlık ortaya çıkabilmektedir.

Bu noktada idrar kaçırma ile ilgili olarak 4 noktanın belirtilmesi gerekir:
1. İdrar kaçırma şikayetinden utanmamak gerekir
2. İdrar kaçırma her yaşta görülebilir mutlaka yaşlanma ile ilişkili değildir
3. Kadınlarda erkeklere göre daha sıktır
4. Ne tipte olursa olsun tüm idrar kaçırma sorunlarının tedavisi mümkündür.


Nedenleri Nelerdir?
Aşırı aktif mesane şikayetleri olan kişilerin mesaneleri ile normal bireylerin mesaneleri arasında yapısal farklılıklar bile ortaya konmaya başlanmıştır. Ama bunlar neden oluyor işte bu sorunun cevabı henüz pek de ortaya konulamamakta.

Normal olarak, idrar yapma işlevi tamamen beyin kontrolündedir. İdrar torbası belirli bir gerginliğe ulaştığında beyine yolladığı sinyallerle boşalma ihtiyacını bildirir. Bulunulan fiziksel ve sosyal ortama bağlı olarak beyin idrar torbasına idrar yapıp yapamayacağını iletir. Bu iletiler omurilik içinde bulunan sinirler sayesinde gerçekleştirilir. Beyin ile idrar torbası arasındaki bu koordinasyonun bozulması sonrasında işeme bozuklukları ortaya çıkar. Bu koordinasyonun bozulması pek çok durumda karşımıza çıkar. Bazen de, halen elimizde bulunan tıbbi tanı yöntemleri ile bu sebeplerden hiç birisini hastamızda bulamayabiliriz; ama hastalarımızın ciddi şikayetleri vardır. İşte tüm dünyada son yıllarda bu konuda çalışan bilim adamları, mesanenin aşırı duyarlılığı sonucu yaşanan bu sıkıntılara “aşırı aktif mesane sendromu” adını vermişlerdir.

Ne Yapılabilir?
Sık ve azar azar idrara çıkma, idrar yanması şikayeti olanların öncelikle doktorlarına başvurarak idrar yollarında bir enfeksiyonu olup olmadığı incelenmelidir. Mesanenizin ne kadar idrar tutabildiği de bilinmesi gerekenlerden bir başkasıdır. Bu ölçüm ultrasonografi ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca işeme sonrasında mesanede kalan idrar miktarını da aynı yöntemle inceleyebiliriz. Tüm bunlarda ciddi bir sorun olmamasına karşın kişi daha önce bahsettiğimiz aşırı aktif mesane şikayetlerini yaşıyorsa o zaman ilaç tedavileri başlanabilir.
İlaç tedavilerinin amacı mesanenin anormal his ve kasılmalarını baskılamaktır.

Çoğunlukla ilaç tedavileri ile birlikte işeme alışkanlıklarının da bilinmesi ve bunların düzenlenmesi önerilir.

Kafein, alkol, yüksek asit içerikli içecekler ( domates ve greyfrut suyu gibi) ve baharatlı yiyecekler mesanenizi uyarabilir bu nedenle bunlardan kaçınmak gerekir.
Gece şikayetleri olanlar için gece yatmadan alınan sıvı miktarının ayarlanması ve kilo verilmesi önerilen yaşamsal değişikliklerdir.

İlaç tedavisi yeterli olmazsa?
Bazı durumlarda ilaç tedavileri başarılı olmayabilir. Bu durumda öncelikle aşırı aktif mesane şikayetlerine neden olabilecek mesanenin çalışması ile ilgili bir sorun olup olmadığının ortaya konulması gerekmektedir. Bu amaçla mesanenin basınçlarının ve elektriksel aktivitelerinin incelendiği ürodinami adı verilen ölçümün bazı durumlarda yapılması önerilir. Burada mesanede kontrolsüz kasılmaların olup olmadığı mesane çıkışında tıkanıklık yaparak mesanenin çalışmasını bozacak ( erkeklerde prostat, kadınlarda da mesane sarkması gibi) durumların olup olmadıkları ortaya konur. Tabii ki aşırı aktif mesaneye yol açan veya onunla birlikte olan diğer durumların da tedavilerinin yapılması tedavi başarısı açısından önemlidir.
Eğer aşırı kasılmalara bağlı bir durum söz konusu ise ve ilaçlarla bu durum kontrol altına alınamıyorsa o zaman yeni bir yaklaşım olarak FES (fonksiyonel elektriksel stimulasyon) tedavisi uygulanabilir. Bu işlem mesanenin kasılma gücünü tamamen etkilemez ve normal işeme işlemi gerçekleşebilir, ancak kontrol edilemeyen kasılmalar engellenir. Başarı oranı yüksek, uygulanması kolay ve yan etki profili oldukça iyi olan bir tedavi yöntemidir. 2-3 ay süre ile yapılan işlem etki gösterir ve bu arada mesanenin yeniden eğitimi sağlanır.
Bir diğer yeni yöntem de mesaneye botox uygulamasıdır.

Tekrar vurgulamamız gereken nokta bireylerin hayat kalitelerini, günlük yaşantılarını ve evlilik hayatlarını bile etkileyebilen bu durum için utanmadan veya kendi düşüncelerine göre doğru olduğunu düşündükleri farklı tedavi yöntemleri denemeden önce bu konuda doktora başvurmalarıdır.

Bir diğer problem olan stresle idrar kaçırmada ise idrar torbası tam dolu olmasa bile hapşırmak ,öksürmek ,gülmek,ıkınmak,ağır bir şey kaldırmak ile idrar kaçışı olur ve hastalar genellikle ped kullanırlar.Kaçırma rahatsız edici seviyede ise, kadınlık organlarında sarkma da tespit edilmişse ayrıntılı muayene ve tetkiklerden sonra tıbbi tedavi ya da ameliyat seçeneğine hasta ile birlikte karar verilir.

Günümüzün kısa süren, genellikle hastanede kalmayı bile gerektirmeyen, kesin tanı konduktan sonra yüksek başarı oranları ile modern ameliyatları, bu sıkıntılı durumlarda derdini söylemesini bilen hanımlar için yeni bir hayata başlangıç gibi algılanmaktadır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir