Anasayfa / HABER MAGAZiN / İşyeri Hekimliği Eğitimi

İşyeri Hekimliği Eğitimi

 

İş yeri hekimliği eğitiminin amacı iş yeri hekimi olmayan isteyen kişilere mesleki gereklilikleri iş yerlerinde uygulayabilmesi için gerekli teorileri öğretmek ve bu bilgileri kazanmasını sağlamaktır. İşyeri hekimi iş sağlığı ve güvenliği bilgisini tam olarak kazanmalıdır. İşyeri hekimliği kursu, yani temel eğitim programının süresi teorik 180 saat, uygulama kısmı ise 40 saat olarak belirlenmiştir. Eğitim veren kurumlar istedikleri takdirde bu süreyi arttırabilmektedir. Belirtilen teorik bölüm yüz yüze aktarılmaktadır. Programda bahsedilen kalan 40 saatlik uygulama bölümü ise katılımcı kişilerin teorik bölümü tamamladıktan sonra katılması gereken bölümdür. Uygulamayla katılımcılar teorik bölümde öğrendikleri bilgileri uygulamada pratik yapma şansı bulmaktadır. Böylece uygulamayla becerilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

 

İşyeri hekimi olmak için katılımcıların bu kurslarda öğretilen bilgileri eksiksiz olarak edinmeleri gerekmektedir. Kurstaki içerik belirlenirken ülkemizde iş sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri ve ilgili mevzuat dikkate alınmıştır. Ayrıca programda verilen bu konular makro ölçekte ve işletme düzeyinde işyeri hekiminin ihtiyacını karşılayacak düzeyde, politika, mevzuat ve teknik sağlık alt başlıklar şeklinde sıralanmıştır. İşyeri hekimleri mesleklerini uygularken uymakta zorunlu oldukları düzenlemelerin iş sağlığı bakış açısıyla hekime aktarılması, programın ana hedefidir. İşyeri hekimi olmak isteyen bir birey katıldığı programındaki teorik bilgileri tam olarak öğrenmeli, pratik uygulamalarında başarılı olmalı ve ardından bu kursta öğrendiği bilgilerle alakalı sınava girip geçerli bir puan alabilmelidir. Ancak bu durumda iş yeri hekimi olmaya hak kazanacaktır.

 

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir