Anasayfa / İşte sigara bağımlısı ülkelerin listesi

İşte sigara bağımlısı ülkelerin listesi

İşte sigara bağımlısı ülkelerin listesi
OECD raporuna göre yeryüzünde sigara tüketiminin yaygınlığında Yunanistan ilk sırada yer alıyor .

OECD Bir Bakışta Sıhhat 2015 raporuna göre yeryüzünde yetişkinler aralarında sigara içenlerin oranı Yunanistan’da yüzde 39’a ulaşırken bu ülkeyi yüzde 38’le Endonezya ve yüzde 34’le Letonya takip ediyor .

İLK 10’DA BULUNAN ÜLKELER

Sigara kullanımının yaygınlığında ilk 10’da bulunan öbür ülkeler yüzde 30’la Şili , yüzde 27’yle Macaristan , yüzde 26’yla Estonya ve Çin , yüzde 24’le Rusya , Fransa ve İspanya .

TÜRKİYE’DE KULLANIM ORANI DÜŞTÜ

Türkiye ise yüzde 23 , 8 sigara kullanım oranıyla yeryüzünde 11 . sırada yer alıyor . Türkiye’de bu oranın 2000 yılında yüzde 32 olduğu belirtiliyor .

HER SENE 6 MİLYON KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR

OECD raporuna göre Türkiye’de erkeklerin yüzde 37 , 3’ü ve kadınların yüzde 10 , 7’si sigara kullanıyor . Rapora göre sigara her yıl 6 milyondan fazla can alıyor .

ERDOĞAN GİTTİĞİ HER YERDE SİGARA BIRAKTIRIYOR

Kamusal meydanda getirilen yasaklar ve siyasetçilerin açık tavrı etkili oldu . Türkiye ilk 10 ülkenin içinden çıkmayı başardı . Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da sigara hassasiyetiyle biliniyor . Erdoğan’ın Merkel’le görüşmesinde bir öğrencinin elindeki sigarayı alıp kırması Merkel’i bir hayli şaşırtmıştı . Erdoğan’ın gittiği yerlerde esnafa sigara bıraktırma diyalogu da bir hayli enteresan oluyor .

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir