Anasayfa / BİTKİLERLE TEDAVİ / Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları

isirgan_otuIsırgan otunun Türkiye’de yetişen 4 tane yabani türü bulunuyor. Hangisi olursa olsun etkin maddeler bakımından hepsi birbirine yakınlık göstrerir. Bunların toprak üstü kısımları özellikle çiçek açmadan önce toplandığında veya bzen köklerinin halk arasında kullanıldığını görüyoruz. Bazende tohumlarının özellikle bal içinde ezilerek kanser tedavisinde kullanılır. Bunlar üzerinde etkili olup olmadığı araştırmalar sonuçlanmadığı için kesin birşey söylemek mümkün değil. Isırgan yetiştiği ortam dolayısıyla oldukça zengin elementlere ve vitaminlere sahip bir bitkidir. Bunun için özellikle ilk bahar aylarında toprağın üzerinde kalan kısmı ile hazırlanan bitkisel çaylar kişide element eksikliğine veya vitamin eksikliğine bağlı rahatsızlıklar varsa kullanılabilir. Ayrıca ısırgan kökü çok iyi bir idrar söktürücü etkiye sahiptir.
Isırgan, kökünden başlayarak sapı, yaprakları ve çiçeklerine kadar, baştan ayağı şifalıdır.
İçerdiği klorofil, vitaminler ve demir nedeniyle, yiyecek veya içecek olarak kansızlığa karşı kullanılan ısırgan otunun, aşırı üşütmelerde solunum yollarını açtığı bildirildi. Uzmanlar, aynı zamanda kan şekerini de düşüren bitkinin, taze yapraklarının 14 gün süreyle yenilmesi durumunda zayıflamaya yardımcı olduğunu bildirdi. Cilt bakımı ve deri temizliğinde de kullanılan ısırgan otunun köklerinin kaynatılarak içilmesinin, saç dökülmesini, saçın kepeklenmesini ve yağlanmasını önlediği ifade edildi.

Bir çay kaşığı kurutulmuş ısırgan yaprağının üzerine bir su bardağı kaynar su konulduktan sonra karıştırılarak çay olarak içilebileceğini belirten uzmanlar, yorgunluğu gidereceğini kaydetti. Uzmanlar, ısırgan otunun yarı yarıya ıspanakla karıştırılarak pişirilmesi halinde de çocuklarda mide-bağırsak gazları nedeniyle oluşan ağrıların dindireceğini vurguladı.

KULLANIM TABLOSU

Çay Hazırlama : Dolu çay kaşığı ot, 250 gr. su. Sadece haşlayın. Bir iki dakika dinlensin.

Hülasası: İlkbahar veya sonbaharda söktüğünüz kökleri fırça ile temizleyin. Ufak ufak doğrayıp bir litrelik şişenin ağzına kadar doldurun. Üstüne iyi bir tahıl şarabı dökerek 14 gün, güneşte veya sıcak odada bekletin.

Ayak banyosu: iki avuç dolusu doğranmış kök ile taze ısırgan geceden 5 litrelik suya koyun. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtın. Yirmi dakika kadar ayaklarınızın dayanabileceği sıcaklıkta ayaklarınızı suda tutun. Bu su iki veya üç kere tekrar ısıtılarak kullanılabilir.

Saç yıkaması bakımı için : Saçlara olan faydasını da anlatan uzmanlar, 4-5 avuç dolusu taze veya kurumuş ısırgan otunun, 5 litre soğuk suya konulması, yavaş ateşte kaynama noktasına kadar ısıtılıp 5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra, suyla saçların yıkanmasını öneriyor. Ya da bir avuç dolusu ısırgan kökü, akşamdan soğuk suya bırakılır. Sabahleyin kaynayıncaya kadar ısıtılır. 10 dakika demlenmeye bırakılır, daha sonra süzülerek saç yıkanabilir.

HASTALIKLAR

Egzama, böbrek ve mesane kumu, kan temizleme ve kan yapma gücü. İdrar yolları hastalığını ve tutukluğunu, kabızlığı, karaciğer ve safra kesesi hastalığı, dalak hastalığı veya tümörü, nefes yolları ve mide iltihapları, ciğer hastalıkları, mide ve bağırsak tümörleri, sarılık, kan kanseri, gut ve romatizma hastalıkları, fistül, baş ağrısı, mide kanseri, siyatik ağrıları.Ayrıca vücut fazla su topladığı zaman fazla suyu dışarı atar.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin bilmediğiniz bir çok faydası var. Her yerden çok ucuza temin edebileceğiniz bu sirke ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir