Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Isınma egzersizi haraketleri

Isınma egzersizi haraketleri

Tutun ki, bir anlık bir heyecanla egzersiz yapmaya karar verdiniz. Eee nereden başlayacaksınız?

Size de oluyor mu bilmiyorum, bazı sabahlarda, diğer sabahlardan farklı bir duyguyla uyanıyorum. Yaşam bir boğa ve ben de onu boynuzlarından yakalayıp yere serebilirmişim gibi bir enerji hissediyorum içimde. Aynaya baktığımda kendim için bir şeyler yapma ihtiyacı hissediyorum. Kendimi başkalarına beğendirmek için değil, sadece kendim için. İşte böyle zamanlar, benim diyete, egzersize, ne bileyim bıkıp uğraşmaktan vazgeçtiğim cilt bakımına tekrar başladığım zamanlar. Cilt bakımınız için eminim kullandığınız ürünler vardır ama ya egzersiz yapmaya karar verirseniz ne olacak? Neyle başlayacağınızı biliyor musunuz?

Böyle enerji anlarını boşa harcamamamak için; vücudunuzun tamamını çalıştıracak bir çalışma hazırladık. 3 bölümde yayınlayacağımız yazının ilk bölümünde ısınma egzersizlerinden bahsedeceğiz. 

Isınma egzersizleri
Kaslarınızı güçlendirmek için egzersiz yapıyorsanız, ısınma hareketlerini gereksiz bir lüks olarak görmeyin. Tam tersine, ısınma asla atlamamanız gereken bir bölüm. Isınma çalışması, kasları gevşetmek ve onları daha zor hareketlere hazırlamak için esnetme egzersizleri içerir. Bu, gereksiz kas ağrısından, incinme risklerine kadar pek çok problemin ortaya çıkmadan çözülmesini sağlar. 
Bu egzersizleri yaparkan dikkat etmeniz gereken önemli nokta şudur: Her egzersizi yavaş ve kendinizi zorlamadan yapın. Hareketleri doğru yapmanız, hızlı yapmanızdan daha önemlidir.

 

Baldır kasları
Sol bacağınızı dizden kırın ve sağ ayağınız yere düz basacak şekilde, geriye adım atarak esnetin. Bu esnada sırtınızı düz tutmalısınız. Sol bacağınıza her iki elinizle de destek verin. Daha sonra diğer bacakla tekrarlayın. Hareketi yapış süreniz yaklaşık 20 saniyedir.
Sırtınızın alt kısmı
Bacaklarınız birbirinden hafifçe açık olarak ayakta durup, dizlerden biraz kırın. Bunu yaparken ellerinizi bacaklarınızın üstüne koyarak destek alabilirsiniz. Şimdi omuzlarınızı öne doğru yuvarlayın ve sonra sırtınızı kavislendirin. Bu egzersizi 5-8 kez tekrarlayın.

Göğüs kasları
Bacaklarınız birbirinden hafifçe açık olarak ayakta durup, dizlerden biraz kırın. Sırtınızı ve omuzlarınızı düz tutarak, yavaşça karın kaslarınızı sıkın. Daha sonra kollarınızı yere paralel olarak iki yanınızda açıp, geriye doğru esnetin. Bu hareketi 10-20 kez yapın.

 

Üst arka bacaklar
Sırtınızı düz tutarak, sağ bacağınızı kırın ve sol bacağınızı vücudunuzun önünde esnetin. Daha sonra diğer bacakla tekrarlayın. Hareketi yapış süreniz yaklaşık 20 saniyedir.

Omuzlar
Bacaklarınız birbirinden hafifçe açık olarak ayakta durup, dizlerden biraz kırın. Sırtınızı ve omuzlarınızı düz tutarak, yavaşça karın kaslarınızı sıkın. Omuzlarınızı gevşek bırakarak, sol kolunuzu öne doğru uzatın. Daha sonra sağ kolunuzla sol kolunuzu çekerek göğsünüzün ütüne doğru bastırın. Diğer kolla devam edin. Her kol için 3’er kez uygulayın

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

İştahınızı azaltmanın yolları

Yemek aralarında mutfağı turluyor, yemekten sonra bile buzdolabının önünden ayrılamıyor, akşam üstü çaylarında ve gecenin ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir