Anasayfa / YEMEK TARiFLERi / İshale iyi gelen bitkiler

İshale iyi gelen bitkiler

İshal Nedir:Sindirim bozukluğundan dolayı dışkının sıvı duruma gelerek,sık dışkılama zorunluuğuna ishal denir.

İshal neden olur:İshale sebep yaşanan etkenler,

saldırı bakteri ve parazitler,virüsler

saldırı bozuk gıdalar(kısmi gıda zehirlenmesi)

saldırı İçme suları,

saldırı bir takım kronik hastalıklar,

saldırı İlaçların yan etkileri vb

İshale Faydalı Doğal Bitkiler:

saldırı (Ayısarımsağı)Aşırı ve kronik ishallerde ”ayı sarımsağı nebatı kıtır olarak yemek ve çorbalarla yenirse kesin çözüme ulaştırır.

saldırı (Aynısafa)Kronik ishallerde yine”Aynısafa çayı içilirse kısa sürede kesin rehabilitasyona ulaştırır”.Aynısafa çiçeği bütün bahçelerde bulunur.Çayı ise sabah saldırı akşam birer bardak içilmelidir.Bir fincan suya 1 çay kağı şayet kıtır nebatı yeteri miktar konarak demlendirilir.

saldırı (Papatya)Kronik ishallerde bir dğer destekçi bitkide papatya dır.papatya çayı her gün sabah saldırı akşam birer fincan tüketilir.

saldırı (Eğir kökü) kronik ve kanlı ishalde ise ”eğir kökü nebatı bir sürü fayda temin edecektir”;Eğir kökü nebatı çayı soğuk suda hazırlanır,bir çay kaşığı bitki bir fincan soğuk suya konarak bir gün bekletilir ve bir ardından haif ısıtılır.Günde 5 saldırı 7 yudum zaman zaman içilir.

saldırı (çam yaprakları) Normal ishal zamanlarında ise her yerden bulabileceğiniz çam ağaçlarından bir avuç dikenli yapraklardan toplayım bir cezvede kısa süra kaynatıp,biraz ılıyınca azar azar içersiniz normale döndürecektir.Çocuklar arasında idael bir rahatlatıcıdır.

saldırı (Zencefil)Mükemmel bir şifalı bitki yaşanan zancefil ishal arasında durdurucu ve tedavi edici olarak kullanılır.Bir minik cezveye bir miktar zencefil doğranarak kaynatılır,biraz ılıyınca içilir. hem bir mideyi rahatlatır hemde ishalin geçemsine destekçi olur.Çocuklar için sürekli kullanılabilir.

saldırı (Bal ve Bal şerbeti) Normal ishallerde balı yedirmek ya da bal şerbeti yaparak içirmek ishale kesmede bir sürü mühim bir yardımcıdır.Peygamber efendimiz(S.A.V)’in tavsiyelerinden biridir bal şerbeti,onun bal ya da bal şerbeti ishalde vede özellikle çocuklarda çk faydalı olacaktır.

saldırı (Tuz saldırı Şeker saldırı Su saldırı Karbonat)Normal ishale destekçi öbür bir karışım ise şeker,su,tuz ve karbonat dan meydana gelen karışımdır.1 bardak suya 1 çorba kaşığı şeker+bir çay kaşığı tuz+1 çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırılarak içilir. Özellikle çocuklarda çof yararlıdır.Kaynatılmı su olursa daha iyi olur.

saldırı (Kuru Kahve saldırı Limon) İshale iyi gelen yiyecekelerden biri de kuru kahve ve limondur.bir tatlı kaşığı kuru kahve yi birkaç yudum limon ile yutunuz,üzerine miktar su içerek mideye çabuk ulaşmasını sağlayınız,bu metot de gösterişli bir ilaçdır.

saldırı (Patetes) bu bitki bol nişastalı bir bitki olduğundan patetesler haşlanarak bol bol yenirse ishale dur diyebilir.

İshal yaşanan fert ne yemelidir.

saldırı Öncelikle bol bol su içirilmelidir.(bol su ateş dengesi ve halsizliği faydalı olacaktır vede kaybedilen suyu geriye kazandıracaktır. )

saldırı İshal yaşanan fert bol miktarda lifli yiyecekeler tüketmelidir bunlar;elma,havuç,muz,pirinç,ayva, ve özellikle yoğurt yedirilmelidir,yoğurt hem bir ısı dengesini hemde doğal antibiyotik olarak güçlendirici tesiri vardır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Süt Helvası Tarifi

Bu gün Bursa’nın düğünlerde en sık yapılan tatlısı Süt Helvası tarifini vereceğiz. Tatlı 6 kişilik ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir