Anasayfa / HABER MAGAZiN / iş görüşmesine giderken

iş görüşmesine giderken

Amerika’da yapılan araştırmalar, görüntünüzün işveren ve yöneticilerin hakkınızdaki düşüncelerini büyük ölçüde etkilediğini gösteriyor.
Biriyle tanıştığınızda, sizin hakkında bir fikir sahibi olması, sadece 5 saniyesini alır. Bu nedenle de, ister iş görüşmesi yapıyor olun, ister bir toplantıda bulunun, pozitif bir izlenim yaratmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar var:

 • Sıkı bir şekilde el sıkın.
 • Giyiminizin profesyonel olmasına özen gösterin.
 • Dengeli bir vücut dili iyi bir izlenim bırakır.
 • Gülümsemeyi unutmayın ki, içtenliğiniz, kendinize duyduğunuz güven, coşku ve profesyonelliğiniz gülümseyişinizle beraber ışıldasın.

Pek çok işveren hala ilk izlenimlerine güvendiklerini belirtiyorlar. Bu nedenle de kötü bir görüntü ve özenle seçilmemiş giysiler, başvuruyu yapanın reddedilmesinde önemli etkenler. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, bir yöneticinin, işe aday olan kişinin pozisyona olan uygunluğunu anlaması ortalama 16 dakika alıyor.

Görüntü önemlidir
Çoğumuz iş görüşmelerinde görüntümüzün de dikkate alınmasından hoşlanmayız. Becerilerimiz ve bilgimiz için işe alınmayı tercih ederiz. Ama hoşunuza gitsin, ya da gitmesin görüntü önemlidir. 

Yapılan bir araştırmada;

 • Görüşülen işverenlerin yüzde 95’i, işe başvuran kişinin görüntüsünün, işverenin o adayın işe uygunluğu ile ilgili fikrini etkilediğini belirtmiş.
 • Yüzde 91’i işe başvurusu yapan kişinin giyimi ve bakımlı oluşunun, onun şirkete olan yaklaşımını yansıttığını söylemiş.
 • Yüzde 61’i giyimli ve bakımlı oluşun terfilerde etkili olduğunu belirtmiş.  kadinsak.com

İster iş arıyor olun, ister işinizde daha iyi bir noktaya gelmeye çalışın, birkaç dakikalığına durup görünüşünüzün işverene ne söylediğini düşünmekte fayda var.

Kadın çalışanlar için tavsiyeler: Görüntü önemlidir
Bir kadının görüntüsü, işinde ciddiye alınıp alınmadığını ve hatta kendisine zam veya terfi verilip verilmemesi konusunda belirleyici olabiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre, her 10 Amerikalıdan 7’si (yüzde 69) ve her 10 kadından 8’i giyim, saç ve makyajın bir kadının işi ve kendine güveni için son derece önemli olduğunu düşünüyor. Yankelovich Partners Inc. tarafından yürütülen araştırma, kadınların ciddiye alınmak, dışarıdaki toplantılarda şirketlerini en iyi şekilde temsil etmek, zam ve terfi almak için iyi görünmesinin şart olduğunu gösteriyor.  kadın

Bu araştırmadan çıkan bazı sonuçlara bakacak olursak:

 • Her 4 Amerikalıdan 3’ü (yüzde 76), kadınların görüntülerinin işlerinde ciddiye alınmalarında etkili olmadığını düşünüyor. Kadınların yüzde 84’ü ve erkeklerin de yüzde 68’i bu fikri paylaşıyor.
 • Katılımcıların yüzde 64’ü, kadınlarının görüntüsünün alacakları zam ve terfileri etkileyeceğini düşünüyor. Kadınların yüzde 69’u ve erkeklerin de yüzde 60’ı bu konuda hemfikir.
 • Amerikalıların yüzde 84’ü şirket dışındaki toplantılarda kadınlarının görüntülerinin etkili olabileceğini düşünüyor. Kadınların yüzde 89’u ile erkeklerin yüzde 79’u bu fikri paylaşıyor.
 • Yüzde 78’lik bir grup giyim, saç ve makyajın kadının kendine güvenini ve iş becerisini etkilediğini düşünüyor.
 • Katılımcılardan daha eğitimli olanları özelliklede işteki ilk günlerinde iyi giyindiklerinde kendilerini çok daha güvenli hissettiklerini belirtmişler. Üniversite mezunlarının yüzde 84’ü ve lise bitirmemiş olanların yüzde 64’ü iyi giyindiklerine inanıyor. 
 • İyi bir saç stili, hafif bir makyaj, kısa veya orta uzunlukta tırnaklar ve diz hizasında, ya da daha uzun olan etekler Amerikalıların ‘yapılması gerekenler listesi’nde en üst sıralarda bulunanlar.
 • Kadınların yüzde 83’ü diz hizasında, ya da daha uzun etekler giymenin işe başladıklarının ilk günü için uygun olduğu görüşünde. Erkeklerin de üçte ikisi aynı kanıda.
 • Katılımcıların yüzde 65’i bir kadının iyi bir izlenim yaratması için gereken iyi giyim, saç ve makyaj şartlarının çok pahalıya malolmadan halledilebileceğini düşünüyor. Buna karşılık yüzde 31’i böyle görünmenin çok pahalıya geldiği görüşünde.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir