Anasayfa / HABER MAGAZiN / iş görüşmesinde kendinize güvenin

iş görüşmesinde kendinize güvenin

İster iş görüşmesine gidiyor olun, ister yeni işinizdeki ilk gününüz olsun, kendine güvenli görünmeniz, her ikisinin de altından yüzünüzün akıyla sıyrılmanızı sağlar.   
 

Eleanor Roosevelt “Kimse sizin izniniz olmadan sizi küçük hissettiremez.” demiş. Bir iş görüşmesine gitmeden, ya da yeni bir işe başlamadan önce korku, heyecan ve endişe duyabilirsiniz. Ama sonuçta her şeyin gelip dayandığı nokta özgüvendir. Peki kendinize duyduğunuz güveni nasıl gösterirsiniz?

İş görüşmesinde…

Ruj sürün: Araştırmalar, iş görüşmesini yapan kişilerin, ruj süren kadınları sürmeyenlerden daha ciddi, arkadaş canlısı ve olgun gördüğünü gösteriyor.

Rahatlayın: İçeri girmeden önce, derin derin nefes alın, omuzlarınızı kasmayın, rahat bırakın ve kendinize bu mülakattan keyif alacağınızı söyleyin. Saha sonra gülümseyerek odaya girin ve sağlam bir şekilde tokalaşın.

Olumlu düşünün: Bunun anlamı, “Bu mülakatla başa çıkamayacağım”, “Benden nefret edecekler” veya “Çok korkuyorum” gibi düşünceleri aklınızdan çıkarmaktır. Bunlar yerine, “Bu mülakatta başarılı olacağımı biliyorum”, “Benden çok etkilenecekler” ve “Bu mülakattan keyif alacağım” şeklinde düşünmeye çalışın.

Zor soruların aklınızı karıştırmasına izin vermeyin: Kimse kendisine zayıf yönlerinin sorulmasından hoşlanmaz. Ama aslında bu, güçlü taraflarınız hakkında konuşmak için iyi bir fırsat sunar. Örneğin; “Sabırsız biriyim” demek yerine “Çabuk sonuç almak isterim” diyebilirsiniz. Ya da, “Çabuk sıkılırım” yerine “Sorumluluk almaktan hoşlanırım” şeklinde konuşabilirsiniz. 

Kendinizi ifade edin: Bir soruya cevap vermeden önce duraklamaktan kaçınmayın. Bu, size düşünme fırsatı verir. Derin bir nefes alın ve karşınızdakinin gözlerinin içine bakın. Derin nefes almak gevşemenize yardımcı olur. Şimdi kendinize güvenli bir ses tonuyla konuşun. 

Reddedilmeyi olumlu karşılayın: Unutmayın, başvurunuzun reddedilmesi, sizin kişi olarak reddedildiğiniz anlamına gelmez. Bu görüşmeden öğrendiklerinizi kullanarak bir dahaki başvurunuzu daha etkili hale getirebilirsiniz.

İşte ilk gününüz…
İşe başladığınız ilk günü genelde gergin geçirirsiniz. Herkes sizi inceler, tuvaletin yerini bulamazsınız, fotokopi makinası eskiden kullandığınızdan farklıdır, bir türlü çalıştırmayı beceremezsiniz ve kimsenin adını hatırlayamazsınız. Ama daha ilk günden kendinize bu kadar yüklenmeyin. Çoğu şirkette, ortama alışmanız ve iş yapar hale gelebilmeniz için size birkaç hafta süre zaten tanınır. İşte bu ilk günleri daha rahat geçirmeniz için birkaç öneri…

Giyim: İçinde iyi göründüğünüz ve iyi hissettiğiniz bir kıyafet giyin. Eğer kendinize güvenli görünürseniz, başkalarına da öyle görünürsünüz. 

Etki bırakmak: Ofisteki ilk gününüze, sanki iş görüşmesi yapıyormuş gibi başlayın. Çünkü iş arkadaşlarınız, bugün sizinle ilgili ilk izlenimlerini edinecekler. İşe erken gelin, kendinizi tanıtın. Yeni iş arkadaşlarınıza karşı nazik ve arkadaşça davranın. Tanıştığınız herkese ilgiyle yaklaşın. “Merhaba” dediğinizde, mutlaka karşınızdakinin gözlerinin içine bakın. 

Soru sormaya korkmayın: Kimse her şeyi bilmenizi beklemiyor. Bu nedenle soru sormak sizi bilgisiz göstermez. Ayrıca çoğu insan, kendisinden yardım istenmesinden hoşlanır. Bu kendilerinin ne çok şey bildiklerini hatırlamalarına sebep olur. 

Olumlu ve neşeli bir tutum takının: İçinizde kötü veya gergin bile hissetseniz, olumlu ve neşeli davranın. İyimser ve işbirliğine yatkın kişiler genellikle huysuz kişilere oranla takım çalışmasında daha başarılı olurlar.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir