Anasayfa / HABER MAGAZiN / İş değiştirenlerin 9 hatası

İş değiştirenlerin 9 hatası

kadin_isİş değiştirmek, hele de farklı bir sektöre kaymak kolay değil. Üstelik uzun zamana yayılan bir iş. Ancak bunu yapmaya karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken bazı konular var. İşte en sık yapılan 9 hata…

Kariyer değiştirmek asla kolay değildir. Aileniz ve arkadaşlarınızın çoğu delirdiğinizi düşünürken, kafa avcıları bir daha asla bir iş bulamayacağınıza kani, kayınvalideniz de “Ben sana demiştim” tarzı konuşmalara çoktan başlamıştır. Ancak sıkkın, bunalmış ya da birden fazla yeteneği olup bunları kullanma fırsatı bulamayanlar için kariyer değiştirmek, iç huzurlarını sağlamak açısından tek yol olabilir. Öte yandan kariyer değiştirmeye karar verdiyseniz, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

İşte kariyer değiştirmeyi düşünen kişilerin en sık yaptığı 10 hata:

1. İyice araştırmadan başka bir alanda iş aramaya başlamayın. Araştırmadan harekete geçmek kadar kötüsü yoktur. Şu an çalıştığınız sektör kadar size uymayan başka bir sektöre geçmediğinizden emin olun.  kadinsak.com

2. Size uygun olduğuna emin değilseniz, son zamanlarda revaçta olan sektörlere zıplamaya kalkmayın. Yeni planlarınızda size yardım etmeye ve fikir üzerine fikir sunmaya çalışan insanlar olacaktır. İleri sürülen her fikir ve öneriye kucak açmadan önce, seçenekleri düşünmek için kendinize zaman tanıyın. Gerçekten ne istediğinize karar verin. Sadece revaçta olduğu için bir iş seçerseniz, bu işin ömrü de pek uzun olmayacaktır.  kadınlar

3. Arkadaşınız bir alanda çok başarılı oldu diye, siz de o alana yönelmeyin. İnternet’ten araştırarak, okuyarak ve tanıdıklarınıza sorarak düşündüğünüz sektörler hakkında bilgi toplayın.

4. Zaten hakkında fikir sahibi olduğunuz olasılıklara yapışıp kalmayın. Neler yapabileceğiniz, nelerden hoşlanabileceğiniz gibi konular üzerinde daha derin düşünüp esnek olmaya çalışın. Meslek profillerini okuyup, kariyer alanlarını keşfetmeye çalışın.

5. Paranın kararlarınızı etkilemesine izin vermeyin. Eğer seçtiğiniz iş size uygun olmayan bir işse, çok para kazansanız da mutluluğunuz uzun süreli olmayacaktır. İş yerindeki tatminsizlik ve stres, çalışan yetişkinlerin bir numaralı sağlık sorunudur. Bu muhtemelen, ayaklarını farklı bir alanda yere sağlam basana kadar az para kazanacak olan kariyer değiştirmiş kişiler için de geçerlidir.

6. Tatminsizliğinizi ve mutsuzluğunuzu kendinize saklayıp, bu değişimi tek başınıza yaşamaya kalkmayın. Şu ara diğer insanlarla konuşmak için iyi bir zamandır. Arkadaşlarınız, aileniz ve yakın iş arkadaşlarınız ne yaşadığınızı bilirlerse, size yardım etmeleri kolaylaşır. Ayrıca işlerin gazate ilanı dışında tanıdık yoluyla daha kolay bulunduğunu da biliyorsunuz.

7. İş değiştirmeyi düşündüğünüz için hemen üniversiteye geri dönmeyi düşünmeyin. Staj yapmak, gönüllü veya proje bazlı çalışmak için asla yaşlı değilsiniz. Deneyim kazanmanın, size zamanın dışında başka hiçbir şeye malolmayacağı pek çok yol var. Yeni bir diploma işe yarayabilir de, yaramayabilir de. Ancak bu diploma yoluna kendinizi sıkıya sokup çalışamaya başlamadan önce, ne yapmak istediğinize, nereye gittiğinize karar verin.

8. Bir kariyer danışmanına, ya da danışmanlık şirketine gidip, hangi alana yönelmeniz gerektiğini söylemelerini beklemeyin. Kariyer danışmanı, sizin ona açtığınız yolda size fikirler sunar, uzun zamandır içinizde sakladığınız hayal ve yetenekleri tekrardan keşfetmenize yardımcı olabilir, ama araştırmayı kendiniz yapacak, kararı da kendiniz alacaksınız. Size ne yapmanız gerektiğini söyleyeceğini iddia eden herkes tehlikelidir.

9. Bir gecede karar verip iş değiştirebileceğinizi sanmayın. Kariyer değiştirme işlemi en azından 6 ay alır ve hatta bir yıl ila daha uzun bir zamana yayılması da çok muhtemeldir. Kariyer değişimi yapmak son derece canlandırıcı ve yenileyici bir deneyimdir.Tekrar gençliğinizi yaşamak gibi. Tek farkı ise, şu an daha deneyimli olmanız.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

bir yorum

  1. ben bi abiye almak istiyorum sitenizde gordum ve cok begendim lutfen acil 2 hafta kaldi nisan gunune simdiden tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir