Anasayfa / HABER MAGAZiN / iş başvuru formu nasıl doldurulur ?

iş başvuru formu nasıl doldurulur ?

basvurumİşe başvuru formları ciddi anlamda sıkıcı olmakla birlikte, becerilerinize dikkati çekmek için de ihtiyacınız olan fırsatı sunarlar. Bu nedenle de baştan sağma form doldurmamakta fayda var.

Sizi bilmem ama ben şu iş başvuru formlarından kesinlikle hoşlanmıyorum. İnsan bazen kendisine dair bilgilere uygun bir format bulamadığında çaresizlik kıvranıyor, o formu nasıl dolduracağını bilemiyor. Aslında işverenin, böyle bir form hazırlatmasının sebei, herkesten aynı bilgileri, aynı düzen içerisinde almak istemesi. Yani çok da mantıksız bir sebep sayılmaz.

Aslında iş başvuru formları, hayatınızın ve kariyerinizin farklı safhalarına işaret etme ve işverenin ilgileneceği özelliklerinizi ön plana çıkarma fırsatı sağlar. İşe başvurduğunuz firma hakkında bilginiz olabilir. Eğer yoksa, o zaman kendi araştırmanızı kendiniz yapıp, ön plana çıkarmak istediğiniz özelliklerinizi belirleyebilirsiniz.   kadinsak.com

İşveren genelde daha formun ilk sayfasına şöyle bir gözatarak, hakkınızda bir fikir geliştirir. Bu nedenle ona görmek istediğini en baştan vermeniz çok önemlidir. Başvuru formunu doldurmadan önce iş tanımını iyice incelemeniz de gene bundan dolayı önemlidir. İş tanımını iyice inceleyerek, işverenin aradığı kişinin özelliklerini tam olarak tanımlayabilir, böylece bu beklentilere nasıl uyduğunuzu gösterebilirsiniz. Ancak gerçekçi olun. Eğer yaptığınız analiz sonucunda, bu işin size uygun olmadığını açık seçik görüyorsanız, o zaman başvuruda bulunarak zaman harcamayın..  estetik

İş başvuru formu doldururken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler de var:
Formun aslının fotokopisini alıp, önce taslak olarak bunu doldurun. Böylece yanlış doldurma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.
Formu doldurmaya başlamadan önce dikkatle okuyun. Bazı soruların niçin sorulduğunu anlamaya çalışın. Eğer herhangi bir talimat verilmişse, bunlara özelikle dikkat edin.
Formu doğru sırayla doldurun. Eğer böyle yapmazsanız, yanlış boşlukları yanlış bilgilerle doldurabilirsiniz.
Olumlu olun. “Şu anki işimden sıkıldım” demek yerine, “Yeteneklerimi geliştirmeme yardımcı olacak yeni bir iş arıyorum” diyebilirsiniz.
Blöf yapmayın, yalan söylemeyin. Yetenekli bir mülakatçı, konuşmanızdaki tutarsızlıkları hemen ortaya çıkarabilir.
Formda, sizin söylemek istediklerinize dair bulunan bölüm size, işverene sizin bu iş için ideal aday olmanızın sebebi olan becerilerinizi anlatmak için fırsat verir. Şimdi alçakgönüllü olmanın sırası değil. Niçin mükemmel adayın siz olduğunu açıklayın.
Uygun referanslar seçin ve bu kişilerin gerektiğinde istediğiniz referansı vereceğinden emin olun.
Hem iş ilanının, hem de formun bir kopyasını saklayın. Eğer görüşmeye çağırılırsanız, bunlara ihtiyacınız olacak.
Formu teslim etmeden önce bir kez daha kontrol edin ve kendinize bu formla görüşmeye çağırılıp çağırılmayacağınızı sorun. Cevabınız “evet”se, o zaman muhtemelen bu işi başardınız demektir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir