Anasayfa / HABER MAGAZiN / İş arayanlar için altın öğütler

İş arayanlar için altın öğütler

İşsiz kalifiye eleman sayısı arttıkça, iş bulmak daha da zor hale geliyor. Bu nedenle iş görüşmeleri giderek daha zorlu hale geliyor ve rekabet arttığı için kendinizle ilgili çok daha etkili bir sunuş yapmanız gerekiyor.

Yeni bir işe başvuranların mülakat öncesinde ve esnasında dikkat etmeleri gereken hususların başında, adayların ne yapmak istediklerini bilmeleri, karşı tarafa kendilerini çok iyi sunmaları bulunuyor.

Microsoft MSN Sitesi kariyer sayfalarında, iş arayanlarla ilgili ABD’deki çeşitli şirketlerin insan kaynakları yöneticilerinin tavsiyelerine yer veriliyor.

Bu şirketlerden birinin İnsan Kaynakları Yöneticisi Tim Moran’a göre, mülakata çağırılan adayların dikkat etmeleri gereken en önemli hususlar şöyle:

Adaylar kendilerini iyi tanımalıdır: Özel yeteneklerini ve ilgi alanlarını bilmeyen, kariyer rotasını açıklayamayan, becerilerini etkileyici bir şekilde özetleyemeyen adaylar mülakat odasından daha ileriye gidemezler.

Adaylar kesin olarak ne yapmak istediklerini bilmeli: Mülakatta hiç bir kahverengi nokta olmamalı ve asla şu türden cümleler sarf edilmemeli; ‘Buranın çok iyi bir işyeri olduğunu, çalışmak için iş ortamının mükemmel olduğunu duydum ve burada ne olursa yapabileceğimi düşünüyorum’. Adaylar, hünerleriyle bağdaşan ya da tecrübeli oldukları bir işi seçmeli ve buna göre karşısındakine hangi pozisyonda çalışmak istediğini sebepleri ile birlikte anlatabilmelidir.

Mülakata katılacak olanlar o şirketle ilgili mutlaka temel bir ön araştırma yapmalıdır: Şirketle ilgili araştırma yaparken bilgilerin güncel ve kesinlikle yanlışsız olmasına dikkat edin. İnternetteki her bilgiyi ciddiye almaktan kesinlikle sakının çünkü oradaki bilgilerin birçoğu güvenilmezdir. Mülakatı yapan kişiyle kesinlikle şirketle ilgili duyduğunuz işinize yaramayacak özel bilgileri paylaşmaya kalkmayın.

Adaylar başvurdukları şirketteki herkesin kendileri ile bilgi vermiş olabilecekleri konusunda uyanık olmalı: Adaylar iş başvurusu yaptıkları şirkete geldikleri zaman sadece mülakat yapan kişinin karşısında sınava tabi tutulmuyor olabilirler. Birçok şirket, adayın mülakattan önceki tavırlarını da dikkatle inceler. Kapıdaki güvenlikçiye, hizmet yapan ofis boya, sekretere, çay servisinde bulunan kişiye karşı uygulanan nezaket kuralları da sizi işe alacak kişiler tarafından dikkatle değerlendiriliyor olabilir.

Görüşmeye ve yapacağınız işe motive oldunuz mu? Adayların geçmişteki işlerinde başarıları, işe daha yakın olabileceklerini gösterebilir, fakat sergiledikleri karakter ve duruşları mülakatı yapan kişiye şu soruyu sordurmamalıdır: “Acaba aday işe motive olabildi mi?” İş arayanlar, görüşmelerde mutlaka müracaat ettikleri işe tam motive olarak gitmelidir.

Başarısız adaylar kesinlikle gemileri yakmamalı: İşe alınmayan adaylar için mutlaka ikinci bir kapı daha vardır. Kendinize “İşi neden alamadım?” diye sormayın, “Daha iyisini niye yapamadım?” diye sorun.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir