Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / İnternet Evlilikleri Kısa Sürüyor

İnternet Evlilikleri Kısa Sürüyor

İnternet aracılığıyla tanışıp evlenenlerin sayıları artarken, bu nedenle açılan sitelerin sayısı da artıyor. Aslında internet insanların birbiriyle tanışmasına bir vesile aracı. Sonuçta internet oolmasada insanlar birbiriyle başka ortamlardada tanışabiliyor. Ama kişiler genelde chat yaparken kendilerini olduğundan farklı gösterebiliyor.En son bildiğiniz gibi bir bir internet boşanması olmuştu ve gerekçeside kamerada bayanın daha güzel göründüğü sonradan yüz yüze görünce şişman olduu kanısına varmasıydı. Sanki direk kamera karşısında yapılmış bir düğün. Buda yalanın devam eden boyu tabiki. Genelde chatta tanşan çiflerin çevre arkadaş grubu da olmadığı için yalanları açığa çıkarmak oldukça güç oluyor.

 Bazı gerçeklerde evlendikten sonra ortaya çıkınca yuva yıkılmalara kadar gidebiliyor.İnternette tanışıp evlilik birçok tartışmayı da beraberinde getirirken, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Kişilerarası İletişim Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Demet Gürüz kadın erkek ilişkilerinin sevgi ve saygı temeline dayandırılarak evlilikle noktalandırılmasının çok ciddi ve önemli bir süreç olduğunun altını çizdi.

Prof.Dr. Gürüz, “Bu süreçte tarafların karşılıklı beklentileri, seçenekleri, gereksinimleri ve evlilikten beklentileri önemli rol oynamaktadır. Bu nedenle, evlilik kararı verilirken tanıma sürecinin doğru zamanda, doğru kişiyle ve doğru yerlerde karşılıklı olarak gerçekleştirilmesinde yarar vardır” dedi.

Evlilikten hem çiftlerin hem de aile ve yakınlarının uzun süreli ve sağlam bir birliktelik beklediğini belirten Prof.Dr. Demet Gürüz, “Evlilik kararının doğru bir şekilde verilmesinde tanıma sürecindeki bazı önemli noktaların dikkatle değerlendirilmesi gerekmektedir.

Teknolojinin hayatımıza kattığı avantajlar çok büyük Ancak evlilik, teknolojik donanımlı bir aletin satın alınarak kullanılması gibi düşünülemeyeceğinden insan ilişkilerinin sağlıklı işleyişi, evlilik kararının doğru verilmesinde ve sürdürülmesinde kişiler arası iletişim yöntem ve becerilerinin sanal ortamda değil, yüz yüze olan bir ortamda verilmesi daha sağlıklı olacaktır” diye konuştu.

Yüz yüze iletişim önem taşıyor
Yüz yüze iletişimde bile zaman zaman çatışma, küskünlük, reddetme gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalındığını ifade eden Prof. Dr. Demet Gürüz, “Söyleyiş tarzı, ses tonu, sözcükler, beden dili gibi iletişim becerilerinin tümünün kullanılabileceği pek çok faktör olumsuz etkileşimler yaratırken sanal dünyadan, bir camın arkasından yakalanan yazılı mesajların ilişkinin sağlığındaki olumlu etkisi tartışılabilir. Bu nedenle, internet diye adlandırdığımız, yaşamımızın önemli bir parçası olan iletişim aracı, sağlıklı ve olumlu bir etkileşimin gerçekleşmesinde bazı sorunları ve geleceğe dönük sıkıntıları gündeme getirmektedir” dedi.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir