Anasayfa / AiLE HAYATI iLİŞKİLER / Huzurlu evliliğin sırları

Huzurlu evliliğin sırları

Evlilik uzun bir süreç ve çiftler türlü sorunla karşılaşabilir. Ancak önemli olan karşılıklı anlayış ve saygıdır.

Fatih Ruh Sağlığı Merkezi yöneticisi psikiyatrist Doç. Dr. Sefa Saygılı, Sağlık Yolu dergisinde yayınlanan makalesinde, uyumlu bir evliliğin dış dünyadan gelebilecek olumsuzluklara karşı tampon olduğunu ve aile fertlerini stresten koruduğunu bildirdi.

Doç. Dr. Saygılı, dergide yer alan “Gürültüsüz Evlilik İçin” başlıklı yazısında, geçimsizliği gidermek için dikkat edilecek hususları açıkladı. Her şeyden aile içinde stresi neyin oluşturduğunun belirlenmesi gerektiğini ve çıkan problemlerin tek taraflı olmadığını belirten Doç. Dr. Sefa Saygılı, “Çift, çıkan sorunlarda karşılıklı suçlama yerine, çözüm odaklı bir yaklaşım sergilemelidir” dedi.

Doç. Dr. Saygılı ailelere şunları tavsiye etti:
Çiftten biri sinirli ve öfkeli olduğunda diğeri hoşgörüyle karşılamalı ve susmalıdır. Verilecek ani ve aşırı tepki problemi çözmez, aksine boyutlarını büyütür.

Eşler, birbirine bağlılık ve sevgilerini açık bir şekilde ifade etmeli, her fırsatta bunu dile getirmelidirler.

Problemler karşısında hep açık ve net iletişim kurulmalıdır.

Birbiriyle uyum içinde olmaya dikkat edilmelidir. Dış dünyadan gelen tehditler birlikteliklerine güç katar.

Taraflar, rol ayrımını kesin görmemelidir ve değişik roller üstlendiklerinde kendilerini rahatsız etmemelidirler. Yani günümüzün karmaşık yapısında erkek ve kadın birbirine yardımcı olmayı hedef almalıdır.

Fiziksel şiddet, kaba kuvvet ve dayatmalar evlilikte kesinlikle olmamalıdır.

Çift gerektiğinde hem aile içindeki hem de dışındaki kaynakları kullanmalıdır. Yani sorunları aşmak için gerektiğinde aile büyüklerine, dostlarına ve uzmanlara başvurmalıdırlar.”

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Aşk Testi

Aşkıda derecelendirebilirmiyiz acaba. Peki bu neye göre belirlenir? Beraber olduğunuz eşiniz yada sevgiliniz sizi ne kadar sevdiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir