Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Her kilo kalp yetmezliği riskini arttırıyor

Her kilo kalp yetmezliği riskini arttırıyor

kalp-hastalikŞekerlemeleri bir kenara bırakın. Aldığınız her kilo ile kalp yetmezliği riskinizi arttırıyorsunuz. Bunlar, Framingham Kalp Araştırması’ndan alınan sözler. 1976’dan beri yapılan bu çalışma da katılımcılar araştırmacılara kimlerin kalp hastalıklarına daha eğilimli olduğunu gösterdi. Şimdi de Framingham çalışma grubu insanın kalp yetmezliği riskinin kilosuyla nasıl orantılı olduğunu açıkladı.

Önceden yapılan çalışmalar, çok şişman olmanın damar sertliğine neden olduğunu bunlarında kalp hastalıklarıyla bağlantılı olduğunu göstermişti. Doktorlara göre, obez insanların tansiyon ve diyabet gibi kalp hastalıkları riski de çok yüksek.

Kalp yetmezliği çoğunlukla kalp hastalıklarına bağlanıyor. Ama aslında daha farklı. Kalp yetmezliği, kalbin akciğere ve vücuda kan pompalayamamasını sağlayan karışık bir durum yaratıyor. Bu rahatsızlığa sahip olan insanlarda nefes alamama ve ayak ve bacak şişmeleri görülüyor. Buna çoğunlukla kalp hastalığı neden oluyor fakat yeni çalışma kilolu olmanın başlı başına kalp rahatsızlıklarına sebep olduğunu gösteriyor.

Obez olmak kalbi gerçekten çok fazla zorluyor. Bunun yanında biraz kilolu olmanın bile olumsuz etkileri var. Boston Üniversitesi’nde tıp hocalığı yapan ve Framingham echocardiography laboratuarının direktörü olan Ramachandran S. Vasan, “Bizim bulduğumuz riskin bölünmediği. Normal insanlardan obez insanlara kadar risk spektrumunun devamlılığı var” diye konuştu.

Peki siz bu risk spektrumun hangi bölgesinde yer alıyorsunuz? Öncelikle vücuunuzun mass indexini (BMI) bilmeniz gerekiyor. BMI’yı bulabilmek için kilonuzu boyunuzun kareköküne bölün. 18-24.9 arasındaki BMI skoru normaldir. 25-29-5 arasındaki skor kilolu olduğunuzu gösterir. Eğer BMI ‘nız 30’a dayanıyorsa, obez olduğunuz gerçeğini kabul etmelisiniz. Yeni bulgular, BMI seviyeniz normalin üzerindeyse alp yetmezliği riskinizin arttığını gösteriyor.

Vasan, “BMI’daki her bir basamak yükselme kalp yetmezliği riskini ikiye katlıyor” diyor.

San Francisco Veterans Affair Tıp Merkezi’nde kardiyoloji bölümü başkanı ve San Francisco California Üniversitesi tıp profesörü MD Barry Massie, “Bu çalışma, kilolu olmanın ve obez olmanın kalp yetmezliği riskiyle nasıl bağlantılı olduğunu açıklıyor” diye konuştu. Massie’nin Vasan’ın çalışmasına paralel olan araştırma makalesi New England Journal of Medicine’nin 1 Ağustos baskısında yer aldı.

Bulgular üyük önem taşıyor : Kalp yetmezliğinin tedavisinde avantajlar olmasına rağmen diğer hastalıkların, sakatlanma ve hatta ölüm risklerine neden olan durumlar devam ediyor.

Vasan, “Bu gerçekten kilo kaybedilmesini söyleyen bir mesaj. İnsanların kendi BMI’larını bilmesi ve bunu doktorlarıyla tartışmaları gerekiyor. Eğer obez veya fazla kilolularsa kalp yetmezliği risk faktörlerini, diet ve fiziksel aktivite amaçlarını düşünmeleri gerekiyor. Biz onların normal ağırlık kategorisine dahil olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Peki ya fazla kilo kalbi nasıl olumsuz etkiliyor? Vasan, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde fazla vücut yağının kalp kas hücrelerinde zehirli etkiye neden olduklarını gördüklerine dikkat çekiyor. Ayrıca, insanlar üzerinde yapılan araştırmalarda obez insanların kalplerinin kalp yetmezliği gelişmesine yardımcı olacak fiziksel değişikliklere uğradığı görülüyor.

Doktorlara göre, kalp hastalıklarından ve diyabetten korunmanın en iyi yolu hayat tarzında değişiklik yapmak. Bu ise daha az ve sağlıklı yemek ve egzersiz yapmak anlamına geliyor.

Massie, doktorların obez insanların kalp yetmezliği riskini düşürmek için semptomlarını göstermeden önce tedavi etmenin mümkün olup olmayacağını araştırmaları gerektiğini düşünüyor.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir