Anasayfa / FORMUNUZU KORUYUN / Hem zayıf hem sağlıklı olmak için

Hem zayıf hem sağlıklı olmak için

Bir an için unutun şu fazla kilolarınızı ve sağlıklı beslenmeye konsantre olun. Son zamanlarda bu konuda o kadar çok şey yazılıyor ki, biz de bir uzmanın görüşlerine yer verelim istedik. Unutmayın sağlıklı beslenme, hem hastalıklardan, hem kilolardan uzak bir hayat demek
Son zamanlarda beslenme ile ilgili pek çok haber basında yer alıyor. Liposuction, bulimia, anoreksia, obezite gibi terimler dilimizden düşmüyor. Ben de bu nedenle bugün e-posta ile elime geçen aşağıdaki bilgileri yayınlamak istiyorum. Kaynak, kimin yaptığı belli olmamakla beraber, Kanser konusundaki en tutarlı istatistikler ABD’den geliyor. Buna göre:

 • Her 20 kişiden birinde bağırsak kanseri
 • Her 8 kadından birinde de göğüs kanseri

bulunuyor.

Kadınlarda en çok görülen kanser türleri sırasıyla;

 1. göğüs kanseri
 2. bağırsak kanseri
 3. rahim kanseri

Erkeklerde en çok görülen kanser türleri sırasıyla;

 1. prostat kanseri
 2. akciğer kanseri
 3. bağırsak kanseri

Bu verilerden anlaşılacağı gibi kadında çok sık rastlanan rahim kanseri, bağırsak kanserinden daha düşük orana sahip, erkeklerde ise 3. sırada. Ancak tüm kanser türleri içinde beslenme ile yüzde 70,5, yılda bir yapılan kolonoskopi ile yüzde 95-99 arası önlenebilen tek kanser türü. Bağırsakta iyi huylu bir polip olarak başlayan bu hastalık 7-8 yılı içinde kötü huylu bir tümöre dönüşüyor. Bu nedenle 5 yılda bir yapılan kolonoskopi bu hastalığı çok yüksek bir oranda önleyebiliyor.

Kanser oranının artması tüm dünyada 1900’lerin başlarına denk düşüyor. Araştırmalar bu dönemdeki 2 olaya bağlantı gösteriyor:

1.Modern un fabrikalarının kuruluşu: Yediğimiz ekmekteki un partiküllerinin oldukça kalın olması gerekiyor. Çok işlem görmüş, çok öğütülmüş buğday yerine, kırık buğdaylı ekmek yemek, hem bağırsaklar, hem de kilo açısından daha yararlı. Francala ekmek yerine marketlerde satılan ‘Doygun Ekmek’in çavdarlı ekmeği, ya da tam buğday ekmeği, veya İstanbul Halk Ekmek’in köy ekmeği piyasada olan ekmeklerin içinde en sağlıklıları.

Evde yapmak isterseniz; ½ kg tam buğday unu, 300gr ince bulgur, 100gr keten tohumu karıştırarak tam doğru kıvamda ekmek yapabilirsiniz.

2. Margarin: Evinize ASLA girmemesi gereken bir gıda maddesidir. Bunun yerine tereyağı (her gün bir dilim ekmeğe sürülecek kadar tereyağı tüketebilirsiniz, 10-20 gr kadar) ve zeytinyağı tüketmelisiniz.

Sağlıklı beslenme için…
Vücut için yararlı olan maddelerin en başında Omega 3 geliyor. Omega 3’ün en çok bulunduğu gıdalar:

 • Keten tohumu: Bunu günlük 25 gr (tepeleme çorba kaşığı) kadar tüketmeniz gerekiyor. Ancak yemeden önce dış kabuğunun kırılması gerekiyor, yoksa bize yeteri kadar faydası olmuyor. Yemeden önce kahve makinasında öğütüp, sonra tüketmemiz ve de gün içinde keten tohmunun görevini yapabilmesi için yeterli derecede su içmemiz gerekiyor. Keten tohumunu günlük öğütmeliyiz, çünkü 24 saat içinde bayatlıyor.
 • Soya fasulyesi
 • Soya filizi
 • Koyu yeşil yapraklı tüm sebzeler
 • Domates
 • Balıklar: Lüfer, somon
 • Yumurta

Doymamış (sıvı) yağların içinde Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 bulunuyor.
Omega 9: Zeytinyağında bulunur.
Omega 6: Mısırözü, ayçiçeği, fındık yağlarında ise yüksek miktarda bulunur.

Vücudumuz için çok yararlı olan Omega 3’ün EN BÜYÜK DÜŞMANI Omega 6’dır. Aldığımız gıdalardaki yararlı Omega 3, eğer gerektiğinden fazla Omega 6 almış isek vücudumuz tarafından kullanılamaz. Örneğin Omega 3 almak için yediğimiz balığı, ayçiçek yağında kızartırsak o balığın faydası olmaz.

Doğada omega 3 ve Omega 6 oranının kaç olduğunu araştıranlar, yumurtada bu oranın 1:4 olduğunu bulmuşlar. Bizim de diyetimizde buna dikkat etmemiz gerekiyor.

Omega 6 açısından zengin olan gıdalar (Yemememiz gereken ya da, az yememiz gereken gıdalar):

 • Zeytinyağı dışındaki tüm sıvı yağlar
 • Margarin
 • Fındık-Fıstık
 • Ceviz 
 • Nutella (fındık yağı var)

Yapılan araştırmalarda vücuttaki Omega 6 oranı arttıkça, göğüs, bağırsak ve prostat kanserine yakalanma oranlarının arttığı gözlenmiştir.

Haftada 30-40 çeşit bitkisel gıda tüketmemiz gerekiyor.
Çoğunlukla toprak kökenli bitkileri tercih etmeliyiz. Örneğin; salataya koyacağınız domates, salatalık, nane, fesleğen, roka, dereotu, maydanoz, turp vb ile bu 40 çeşidin önemli bir miktarını karşılayabilirsiniz.

Günlük tüketmemiz gereken miktarlar: 

400 gr. Sebze
200 gr. Meyve
125 gr. Et
Su

Demir alımı için kırmızı et her gün tüketilmeli. Öte yandan kırmızı eti tükettiğimiz gün yumurta yememeliyiz; çünkü:

1 dilim et = 125 gr veya 1½ yumurta

Günlük içmemiz gereken su miktarı:
Bu kişiden kişiye göre değişir. 1.80 cm boyutlarında 80 kg ağırlığındaki kişi ile 1.55 cm boyutlarında ki kişinin su ihtiyacı aynı olmaz.
Bilmemiz gereken ‘Altın sarısı işemek bizi zengin etmez’. İdrarımızın renginin ve kokusunun olmaması gerekir.

Yanık olan hiçbirşeyi yememeliyiz; yanık ekmek, yanmış sucuk vs gibi.

Kömür mangalı kullanmamalıyız. Etin yağı kömüre damlar, yanar ve 40 farklı kansorejen madde ete yapışır. Bunun yerine granit taş tercih edilmeli, kesinlikle etin yağı kömüre akmamalı ve kömürün yanarken oluşan dumanı ete gelmemeli. Bu durumda en sağlıklısı elektrikli ızgara.

Balık için en ideali, çok mümkün olmasa da haftada 3 porsiyon tüketmektir; çünkü Omega 3 açısından en zengin besin. Lüfer, Dil, Somon tercih edilebilir.

Kalsiyum: Günlük almamız gerek miktar 1000 cl. Bugüne dek kalsiyumu süt, peynir ve yoğurt gibi gıdalardan almamız gerektiği öğretilmiş olsa da, bu şekilde kalsiyum almak oldukça zor ve zahmetli. Bunun nedeni bu kadar çok kalsiyumu alabilmek için bu besinlerin tüketiminin de fazla olmasının gerekmesi. Örneğin, 1250 gr yoğurt, süt, ya da peynir tüketmek gerekiyor. Oysa bu gıdaları bu oranda tüketirsek çok fazla yağ almış oluruz. Bu nedenle ilk olarak bu gıdaların da yağsız olanlarını tercih etmeliyiz.

Günlük calcium ihtiyacımızı sebze ile karşılayabiliriz: 400 gr maydanoz ile günlük calcium ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
Koyu yapraklı sebzeler tercih edilmeli. Peynir ise tüketilmemeli, çünkü sadece yağ deposu.

Günlük alınması gereken vitaminler:
Daily Mix Vitamin (GNC-Mega Mix, One A Day, Centrum…)
Omega 3 (Solgar-Omega 3-700, GNC Omega 3)
Betacarotene (haftada 2 alınabilir)
Krom
Selenium
Q enzyme 10
Calcium oyster shell

Kola: Mutlaka cola içmek zorundaysanız, aç karnına normal kola, yemek yerken veya tok karnına diet kola tercih edilmeli. Tabii ki ilk tercih su olmalı.

Yapay tatlandırıcı: Çok tercih edilmemeli. Japonya’da bir ağacın yaprağını bu iş için kullanıyorlar. Stevya adı verilen bu madde yapay tatlandırıcı yerine geçiyor. Galatasaray’dan Tünel’e giderken sağdaki 2. veya 3. sokaktaki doğal ürünler satan dükkanda bulunabilir.

Alkol tüketimi:

 • Erkekler, günlük 20 gr = 1 şişe bira = 1 kadeh şarap
 • Kadınlar, günlük 10 gr. = ½ şişe bira = ½ kadeh şarap

tüketebilirler.

Bir günlük alkol tüketimi bu miktarları aşmamalı. Bu miktarlar aşıldığı zaman karaciğerimizi yormuyoruz, zehirliyoruz. Bu nedenle “Ertesi gün içmem, karaciğerimi, vücudumu dinlendiririm.” düşüncesi de sadece kendimizi kandırmak olur.

Gofret, bisküvi asla yenmemeli. İlla ki atıştırmak ve zararlı birşeyler yemek istiyorsanız bitter çikolata tek tercihiniz olmalı.


Hastalıkların sebebi

Kanser, yüksek tansiyon, damar sertliği, şeker, kalp hastalıkları, syndrome X (metabolik syndrome, insulin direnci hastalığı: hücrelerdeki insulin değerinin bozulması) hastalıkları artık bir başlık altında inceleniyor. Tüm bu hastalıkların 2 önemli nedeni var: 

1. Omega 3 ve Omega 6 oranının bozulması: Vücuttaki hücre zarlarında yeterli oranda Omega 3 olmalı, bu şekilde daha
dayanıklı hücre yapısı olur. Bu nedenle omega 3 / Omega 6 oranına dikkat etmek gerekir.

2. Glisemik indeks: Kan şekerini yükseltme kat sayısı: Basit şeker yeme, patates ye: Doğru diye bilinen büyük yalan. Türlü gıdaların kandaki şekeri yükseltme eğrisini belirlemek için yapılan araştırmada doğru bildiğimiz birçok yanlış bulunmuş. Glisemik indeks yükseldikçe besinin zararı da yükseliyor. 

Örnek: Beyaz ekmek, makarna, beyaz pirinç, patates, dondurma 

Bu besinleri glisemik indeks açısından en zararlıdan en az zararlıya doğru dizmemiz gerekirse: 

 1. Beyaz pirinç G.I: 160
 2. Patates G.I: 130
 3. Beyaz Ekmek G.I: 80
 4. Dondurma G.I: 70
 5. Makarna G.I: 55

Glisemik indeksin 70 ve altında olması sağlığımız ve beslenmemiz için ideal olanı. Beyaz pirinç, beyaz ekmek ve patates vücudumuza girdikten sonra 1 saat içinde glikoz üretir. Vücut bu glikozu içine almak için insülin üretir ve bu glikozu enerji olarak depolamak için şeker depolarına götürür. Ancak vücuda ağır ağır değil, hepsi bir anda verilen glikoz vücuda depolayabileceğinden fazla gelir. Vücutta bunu hemen yok etmesi gerektiğinden yağa dönüştürür ve kilo alırız. Üstelik buna rağmen kısa sürede açlık hissederiz.

Bu nedenle her zaman daha sert buğdaydan yapılmış gıdaları tüketmeliyiz. Bu gıdalarda glikoz çok yavaş bir şekilde kana karışır ve vücut bu glikozu enerji olarak depolayabileceği zamanı bulur. Ayrıca çok daha uzun süre tok tutar. Aynı sebeple futbolcular maçtan 3 saat önce makarna yerler.

 • Pirinç yerine bulgur tercih etmeliyiz; dolmalarda, zeytinyağlılarda bulgur kullanmalıyız.
 • Pirinç unu ASLA kullanmamalıyız.
 • Sütlü tatlıları hafif zannetmemeliyiz.
 • Patates yiyerek çok hafif yediğimizi düşünmemeliyiz.
 • Makarnadan da (çok yağlı ve kremalı olmadığı takdirde) çekinmemeliyiz.

Bazı başka besinlerin glisemik indeksleri:
Kabuklu/kepekli pirinç 90
Mercimek 22
Bulgur 45
Kepekli makarna 50

Mercimek çorbası, nohutlu veya mercimekli bulgur pilavı bu anlamda çok sağlıklı gıdalar

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir