Anasayfa / HABER MAGAZiN / Hatay Künefe

Hatay Künefe

Hatay Kunefe
Yuvarlak bir tepsinin altını tereyağı ile iyice yağlıyoruz, Daha sonra bir kat kadayıf hamurunu döşüyoruz, bunu yaptıktan sonra başka bir yuvarlak tepsi yardımıyla serdigimiz kadayıf hamuru üzerine sağa sola çevirerek bastiriyoruz. Bir süre sonra ondan sonra tuzsuz taze peynirleri elimizle parçalayarak her tarafa dağıtarak dokuyoruz. Daha sonra üstüne bir kaseden az çekilmiş fıstığımızı ekliyoruz. Hemen ardindan Hatay künefe tepsisine tane tane margarin elimizle uzerine serpiştiriyoruz. Bu islemler ardından kadayıf hamurunu bir kat daha döşüyoruz ve yukarıdaki işlemleri tekrarlıyoruz. En son olarak margarini de serptikten sonra 200de hafif kızarıncaya kadar pişiriyoruz, sonra fırını kapatmadan künefeyi çıkartıp başka aynı ona olcak sekilde baska bir tepsiye ters çeviriyoruz (dikkat edin alti iyice yagli olunca yapışmıyor hic ve aktaracağımız tepsinin en altınıda yine yağliyoruz öyle çeviriyoruz) Üstede biraz tereyağı koyduktan sonra fırına atıyoruz yani iki tarafda kizarmış oluyor.

Özel yapım Hatay künefe sıcak olarak pişerken bizde serbeti yapıyoruz şerbetimiz biraz ılındıktan sonra fırından çıkardığımız künefemizin üzerine döküyoruz. Yapılmışın üstünede bir tepsi kapatarak şerbetinin iyice çekmesini bekleyeceğiz. Adından da anlaşılabileceği burası bir tatlıcı ama sıradan bir tatlıcı değil. Hatay da dahil olmak üzere bir çok yerde tattım bu tatlıyı ve emin olabilirsiniz ki künefe yedikten sonra ciddi künefe yedim diyebiliyorsunuz.  Hatay’da bulunan künefeciler alınganlık yapmasınlar ama ciddi anlamda bir rakibiniz olmaktadır. Künefe peynir ile yapılan bir kadayıf tatlısıdır… Peyniri özel, yağı özel, kadayıfı ideal bir zaman zarfında hazırlanmazsa çok da lezzetli olmuyor. Yaptığınız künefenin bir özelliği de peynirinin uzamasıdır… Çatalınızı yukarı doğru kaldırdığınızda peynir tıpkı bir sakız misali uzar, bu da peynirin kalitesi ve ideal zamanda pişmesiyle gerçekleşir.

Künefe yapılışıyla da yenilmesiyle de özeldir. Dolayısıyla bu tatlının yapımı ciddi bir sanattır diyebilirim. Ya hiç güzel olmaz müşteri kaybedersiniz, ya çok güzel olur, ilah olursunuz eğer ki bir müteşebbis iseniz. Ben işin genel olarak yiyici kısmı olduğum için müşteri kaybetmedim lakin Ekol Hatay Künefe’ye bir çok müdavim kazandırdım diyebilirim. Künefe, sıcak bir şekilde yenir, yenirse daha iyi olur ve şerbeti de hafif olmalıdır. Künefeyi soğuk yerseniz içinde peynir sıcakken nasıl lezzetli oluyorsa bir o kadar da kötü bir tad bırakabilir. Siparişe özel Hatay künefe benim yıllardır gittiğim ; eşimi, dostumu, sevdiklerimi gönül rahatlığıyla götürebildiğim bir mekandır. İstanbul geneline toptan satış yapılmaktadır..

 

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Candino Saatlerin En Yeni Modelleri

Candino saatleri dünyada bilinen ve kullanım açısından en çok tercih edilen saat aksesuarlarından biridir. Kullanırken ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir