Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Hamilelikte şeker hastalığı

Hamilelikte şeker hastalığı

hamileGebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve insülin enjeksiyonları gerektiren tipdir. Diğeri ise gebeliğe bağlı oluşan şeker hastalığıdır. Kandaki şeker düzeyini insülin adı verilen hormon kontrol eder. Diabet kan şekerinin düzenlenemediği durumdur.

Diabetus mellitus (tip 1 diabet): Genellikle çocukluk döneminde başlayan ve vücudun yeteri kadar insülin salgılayamadığı durumdur. İnsülin ile tedavisi gerekir. Gebelik sırasında insülin ihtiyacı artar. Bazı kadınlarda gebelik sırasında insülin dozunu iki üç kat arttırmak gerekebilir. Haftada bir insülin dozunun ayarlanması gerekir. Gebelik döneminde diabete bağlı görülen retinopati (gözdeki bozukluk) dahada kötüleşebilir. Bu gebelik döneminde kan şekerinin ve kan basıncının kontrol edilmesindeki zorluktan kaynaklanır. Göz doktoru tarafından sık kontrollerin yapılması gerekebilir. Şeker hastalığına bağlı böbrek problemleri olan kadınlarda yüksek tansiyon ve böbrek fonksiyonlarında bozulma görülebilir.

Gebelik öncesinde kan şekerinin kontrol altında olması önemlidir. Gebeliğin gerçekleştiği zaman kan şekerinin kontrol altında olmadığı durumlarda doğumsal anomaliler daha çok görülür. Şeker molekülünün bebeğe geçmesine rağmen insülin bebeğe geçemez. Gebe kan şekeri yükseldiğinde bebek gereğindan fazla şeker yükü ile karşı karşıyadır. Şeker yağolarak depolanıp bebeğin normalden büyük olmasına neden olur. Şeker hastalığı rahim ve bebeğin eşindeki damarların çabuk yaşlanmasına neden olarak ölü doğumlara yol açabilir. Şeker hastası olan gebelerin bebekleri normalden büyük doğar ve bu bebeklerde sarılık ve solunum problemleri daha çok görülür. İnsülin alan annelerin bebeklerini emzirmelerinde bir sakınca yoktur. Fakat anne vücudundaki şekerin bir kısmını süt üretiminde kullandığından insülin ihtiyacının azalacağı unutulmamalıdır. Şeker hastası annelerin bebeklerinde doğum sonrası bir kaç saat ve günde kan şekeri düşük olabilir. Bu bebeklerin hemen beslenerek kan şekerinin normale dönmesi sağlanır. Gebelik öncesindede şeker hastalığı olan anne adaylarının gebelik süresince iyi bir takip ve kan şekeri kontrolü ile sağlıklı bebek sahibi olmaları mümkündür.

Gebeliğe bağlı şeker hastalığı: Gebelik öncesinde şeker hastası olmayan bir kadında gebelik sırasında ortaya çıkan şeker hastalığıdır. Gebelikte salınan hormonların etkisi ile metabolizmadaki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülür. Gebelerin yüzde beşinde görülür. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı anne adayına zarar vermez, fakat bebek için zararlıdır. Gebeliğe bağlı şeker hastalığında en sık rastlanan durum büyük bebektir. Bu büyük bebeklerin sezaryen ile doğurtulması gerekir. Bu gebelerin bebeklerinde doğum sonrasında hipoglisemi (düşük kan şekeri) sık görülür. Bebeklerin kan şekerlerinin sık sık kontrol edilmesi gerekebilir. Otuz yaşından büyük kadınlarda, ailesinde şeker hastalığı olanlarda, önceden büyük bebek doğurmuş kadınlarda ve şişman kadınlarda gebeliğe bağlı şeker hastalığı daha sık görülür. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı çok belirgin bulgu vermez. Yorgunluk, sık idrara çıkmak ve susuzluk hissi görülebilir. Gebeliğin 26-28 inci haftaları arasında yapılan glukoz tolerans testi ile tanısı konur. Bir çok vakada dengeli bir diet ile kan şekeri kontrol altına alınabilir. Diete rağmen kan şekerinin ayarlanamadığı durumlarda insülin kullanmak gerekebilir. İnsülin bebeğe geçmediği için zararlı değildir. Kan şekerini düzenlemek amacı ile ağızdan alınan ilaçlar gebelik sırasında kullanılmamalıdır. Gebeliğin son üç ayında bebeğin daha sık kontrol edilmesi ve bebek büyük ise sezaryen ile doğurtulması gerekir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek

Kişilerin aşırı strese maruz kalması ve hormonlu beslenmesi sonucunda üreme büyük bir problem halini almıştır. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir