Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Hamilelikte Rahat bir uyku için 10 ipucu

Hamilelikte Rahat bir uyku için 10 ipucu

Hamilelikte iyi uyuyamamak sık rastlanan bir sorundur. Ancak bu on öneriyle, daha rahat bir şekilde uyumanız mümkün olabilir.

Hamilelik esnasında uyku problemleriyle karşılaşmanız doğaldır. Bunların sebebi genellikle stres, hormonal değişiklikler, endişe, huzursuzluk ve fiziksel olarak yaşadığınız rahatsızlıklardır. Hamileliğiniz ilerledikçe, uyumak için rahat bir pozisyon bulmakta daha da zorlanabilir, ya da tuvalete gitmek için sık sık uyanmak zorunda kalabilirsiniz. Ama hemen umutsuzluğa kapılmayın. Geceleri daha iyi ve rahat uyuyabilmeniz için bazı önerilerimiz var:

1. Sıvı almayı ihmal etmeyin. Gün içerisinde bol bol sıvı tüketin ama gece sık sık tuvalete gitmemek için yatmadan önce sıvı almayı kesin.

2. Hareket edin. Düzenli olarak egzersiz yapın. Bu, kan dolaşımını artırır ve gece yaşayabileceğiniz bacak kramplarını azaltır. Günün geç saatlerinde egzersizden kaçının. Bunun nedeni egzersiz yapıldığında, vücudun adrenalin salgılamasıdır. Bu sizi tüm gece ayakta tutabilir.

3. Stres ve endişeden arının. Bunlar iyi bir uykunun baş düşmanlarıdır. Şunu unutmamakta fayda var: Endişenin size bir yararı yoktur, ama problemleriniz hakkında konuşmak işe yarayacaktır. Eğer hayatınızda ters giden, size kendinizi kötü hissettiren, endişe duymanıza neden olan durumlar varsa, bir arkadaşınızla konuşmayı, ya da profesyonel yardım almayı deneyin.

4. Kendinizi bir rutine sokun. Eğer akşamları, sizi sakinleştirip yatıştıracak ve rahatlatacak sabit bir rutin benimserseniz, çok daha rahat uyuyabildiğinizi göreceksiniz. Mesela yatma zamanı yaklaşırken, bir fincan bitki özlü çay veya ılık süt içmek, hoşunuza giden bir kitabı okumak, ılık bir duş almak, ya da saçlarınızı hafif hafif fırçalamak gibi insanı yatıştıran ve gerginliğini alan şeyleri yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.  kadinsak.com

5. Uyuma şeklinizi değiştirin. Üçüncü trimesterde, sol yanınız üzerinde uyuyun. Böbrekleriniz, rahminiz ve fetusa en iyi kan akışı bu şekilde sağlanır. Sırtüstü yatmaktan kaçının.

6. Mide ekşimesine dikkat! Mide ekşimesini önlemek için, yemek yedikten bir-iki saat sonrasına kadar boylu boyuna uzanıp yatmayın. Eğer mide ekşimesi sık yaşadığınız bir problemse, başınızı yastıklarla yükselterek uyuyun. Ayrıca baharatlı ve asitli gıdalardan -mesela dometes ve domatesli ürünler gibi- uzak durun.  kadın

7. Gün içinde kestirin. Eğer gece yeterince uyuyamıyorsanız, yorgunluğunuzu azaltmak için gündüz uyuyun. Sessiz bir yer bulun, gevşeyin ve yarım saatliğine bile olsa şekerleme yapın.

8. Destek kullanın. Gebelik için özel olarak yapılmış yastıkları, ya da normal yastaıklar kullanarak vücudunuzu destekleyin. Rahat olmak için, bir yanınız üzerinde yatıp, yastıklardan birini dizinizin, diğerini de göbeğinizin altında koyabilirsiniz.

9. Yediklerinize dikkat edin. Uykusuzluğun önüne geçmek için alkol ve kafeinden kesinlikle uzak durun. Eğer bulantınız varsa, gün içerisinde sık sık hafif bir şeyler atıştırın. Midenizin tamamen boş olmaması bulantıyı azaltır. Dengeli beslenin. Bu hem sizin, hem de bebeğinizin çok önemlidir ama bunun dışında ihtiyacınız olan besleyenleri almanız, kendinizi doymuş hissetmenizi sağlar. Böylece daha iyi uyuyabilirsiniz.

10. Yardım alın. Eğer uyku problemleriniz devam ederse, mutlaka bir doktora görünün.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir