Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Hamilelikte Bulantı ve Kusmalar
hamilelikte bulantı

Hamilelikte Bulantı ve Kusmalar

hamilelikte bulantı

 Hamilelik sırasında görülen bulantı ve kusmalar gebelik hormonlarının ortayaçıkardığı bir durum. Genellikle gebelikte görülen bulantı ve kusmalar yaklaşık olarak 16 haftaya kadar devam eder. Bulantıların olması aynı zamanda gelişmekte olan bebeğin de hayatiyetini gösteren bulgudur. rahatsız eden bir durum olduğundan bulantıları ve kusmaların azaltılması için bazı ilaçlar verliyor, bu ilaçlar bulantınızı kesmez. sadece kısmi olarak şikayetinizi azaltır. Geçici bir süre olduğu için  uygun diyet kurallarına uyarak bu durumu daha hafife indirgeyebilirisiniz.

Bulantı ve Kusma için Öneriler

Sabah uyandığınızda yataktan kalkmadan  önce veya hemen kalktığınızda birşeyler yiyin. Bu grissini veya bisküvi olabilir veya bir parça ekmek peynir olabilir. Böylece gününüzün rahat geçtiğini göreceksiniz.

  • az miktarda fakat sız yemek yeyin. Bu yaklaşık olarak saatbaşı veya en fazla 2 saat ara ile olabilir.
  • öğünlerde midenizi doldurmayın. Bunun yerine öğün sayısını çoğaltarak aynı miktarda yiyeceği daha sız ve az olarak alabilisiniz.
  • Genellikle soğuk yiyecekler tüketin. aynı zamanda alacağınız sıvı ve meyve sularının soğuk olmasına özen gösterin.
  • İlk 3 aysa özellikle kırmızı ve çiğ etten uzak durun. Çünkü bunlar bulantınızı arttırır. Ayrıca çiğ etin zararları herkez tarafından biliniyor.
  • Kızarmış ekmek ve peynir çeşitlerini öncelikle tercih edeceğiniz yiyecekler olmalı. çünkü bu tarz yiyecekler bulantının azlmasına yardımcı olur.
  • yemeklerinizi yağsız, acısız ve az baharat kullanarak haşlama olarak pişirin.
  • Tüm bu tedbirlere rağmen  bulantı ve özellikle kusmanın devam ettiği durumlarda, önerilen bulantı ilaçları kullanılabilir. Bulantı ve kusmanın olmadığı durumlarda normal besinlere devam edebilirisiniz.

etiket: gebelikte bulantı ve kusmalar,hamilelikte kusmayı önlemek için,gebelikte bulantı kusmayı nasıl önlerim,hamile mide bulantısını nasıl önlerim

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir