Anasayfa / Hamburger çocuklarda astıma neden oluyor

Hamburger çocuklarda astıma neden oluyor

Hamburger çocuklarda astıma neden oluyor
Yapılan çalışmalar haftada bir ya da daha çok hamburger tüketen çocuklarda astım riskini belirgin şekilde artırdığını gösteriyor. Haftada 3 ya da daha çok hamburger tüketen çocukların astım riski hiç hamburger tüketmeyen çocuklara nispeten yüzde 40 çoğalıyor.

Tekrarlayan öksürükler ve hırıltılı hastalıkların gelişmesinden kaynaklanan iştahsızlık sonucu ailelerin, sırf bir şey yesin düşüncesi ile çocuklara fast food tarzı yiyecekleri hediye olarak verdiği görülüyor.?

Çikolata, kakaolu puding, ekmek üzerine sürülen kakaolu fındık ezmeleri, kakaolu süt ürünlerinin yuva ve ana okullarının beslenme listelerine dahi girmeye başladı. Çocukların süt ve sütlü gıdaları tüketmelerini sağlamak amacı ile kullanılan kakao, mide asit salgısını arttırıyor ve kafein mide başını gevşetici etki yaratıyor bu durum da asitli mide içeriğini yutma borusundan yukarıya çıkarıyor.

Bir bir sürü dokuya zarar vererek ilerleyen mide asidi öncesinde yutma borusunun alt ucunu yakıyor ve daha daha sonra yukarıya çıkıp nefes borusuna erişiyor.

Önce ses telleri, sonrasında bronş mukozası ve hatta burun ve sinüslere civarı kaçtığı malum bu asitli yazı, dokularda yaptığı hasarla tekrarlayan ve uzunca sürede iyileşmeyen öksürükler ve hırıltılı hastalıklara ne sebeple oluyor.

Yaşanan bu hale “reflü” ismi verilir ve sağlıksız beslenme sebebiyle son günlerde çoğalış çocuklarda da görülmektedir.

Nedeni anlaşılamayan gece öksürükleri, ses kısıklığı, uzunca zaman antibiyotiklere nazaran geçmeyen balgam, iştahsızlık, karın ağrısı, mide bulantısı, geğirme, ağız kokusu ve diş gıcırdatma benzeri belli belirsiz bulgularla doktor karşısına iştirak eden çocuklar, çoğu zaman lüzumsuz yere astım rehabilitasyonu görüyor.

Bu benzeri durumlarda çocuğun beslenmesinin yine düzenlenmesiyle beraber reflü kolaylıkla önlenebiliyor. Düzenli ve sağlıklı beslenme bütün bu solunum problemlerini ortadan kaldırmaya yeterlidir.”

Kafein içerir kola, çay, kahve, buzlu çay benzeri içecekler çocukların beslenmesinden çıkarılmalı, en kocaman kafein kaynağı meydana iştirak eden kakaonun ise çoğalış bir süt tükettirme aracı olarak kullanılmamalıdır.

Çikolata ve içeriğindeki kakao çocuklarda bir çeşit bağımlılık yaratır, çocukların beslenmesinden çıkarılan bu yiyecekler, enbaşta zorluk yaşansa bile zaman içerisinde sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmasına destekçi olabilmektedir.

Çocukları astım ve alerjik hastalıklardan koruduğu kanıtlanan tek beslenme türü, bol meyve, sebze ve balık içerir Akdeniz tipi beslenme şeklidir. çocukların, çikolata ve kakaolu gıdalar, kakaolu fındık ezmeleri, kolalı içecekler, çay, kahve ve buzlu çay, patates kızartması, cips, ketçap, mayonez, hazır durumda meyve suları ve gazlı içecekler, hamburger, pizza, lahmacun ile yüklü baharat içerir sucuk, çiğ köfte benzeri gıdalardan uzak tutulması gerekmektedir

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir