Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Güzel bir sırt için yapılması gerekenler

Güzel bir sırt için yapılması gerekenler

Güzel bir vücuttan bahsedildiğinde, akla önce göğüs, popo ve bacaklar geliyor. Oysa dekolte bir giysi içinde güzel bir sırt gibisi yok.
Sırt, genellikle vücudun ihmal edilen bir kısmı. Güzel bir vücut için egzersiz yapanların çoğunun aklında öncelikle karın, popo, bacaklar ve göğüs var. Sağlık açısından olaya yaklaşacak olsanız, orada da sırt akla gelen ilk bölge değil. Galiba aynada rahatlıkla göremediğimiz için, çok da ilgilenmediğimiz bir parçamız, sırtımız. Oysa dekoltenin artık ne denli moda olduğunu göz önüne alacak olursak, sırt bölgesine biraz daha fazla zaman ayırmaya başlayabiliriz. Bunun için de ağırlık çalışması idealdir. 

Sırtı çalıştırmak, sadece güzellik açısından değil, sağlık açısından da son derece faydalıdır. Böylece incinme riskini azaltmış ve duruşunuzu düzeltmiş olursunuz. Ayrıca düzenli egzersizle çalıştırılan bir sırt, tüm vücudu da destekler.

Şimdi bahsedeceğimiz egzersizleri, 8 ila 15 sayıdan 3 set kadar yapmaya çalışın. Eğer şu ana kadar aerobik egzersizler ve ağırlık çalışmasından oluşan karma bir çalışma yapmadıysanız, başlamanın tam sırasıdır. Haftanın 3 günü, en az 20’şer dakikalık aerobik egzersiz yapın. Ayrıca yediklerinize de dikkat edin. Şeker tüketimini azaltırken, beslenme piramidindeki besin gruplarınının hepsinden tüketmeye gayret edin. Ve bol bol su için.

1. Ters yöne esnetme: Bu hareket, tüm sırtınızı esnetir ve güçlendirir. Kol ve bacaklarınız dışa doğru açık ve gergin bir şekilde yüz üstü yere uzanın. Sanki göbek deliğinizle yer arasında alan yaratmak istiyormuşcasına, karın kaslarınızı omurganıza doğru çekin. Alnınızı yer değdirin ve boynunuzu omurganızla bir hizada tutun. Sağ kolunuzla sol bacağınızı yerden hafifçe kaldırın ve karşıt yönlere doğru gerin. İçinizden beşe kadar sayıp pozisyonu koruyun, daha sonra kol ve bacağınızı yavaşça yere bırakın. Daha sonra diğer kol ve bacağınızla tekrarlayın.

2. Ters köprü hareketi: Bu hareket, sırtınızın alt kısmını güçlendirir. Yüzüstü yere uzanın. Avuç içleriniz yere bakar durumda, omuzlarınızın yanında, bacaklarınız gergin ve açık dursun. . Sanki göbek deliğinizle yer arasında alan yaratmak istiyormuşcasına, karın kaslarınızı omurganıza doğru çekin. Alnınızı yer değdirin ve boynunuzu omurganızla bir hizada tutun. Ellerinizi kullanmadan, başınızı ve göğsünüzü yeren kaldırabildiğiniz kadar yükseğe kaldırın. Avuç içleriniz de yerden birazcık kalkacaktır. Sırtınızın alt kısmında bir gerilme hissedene dek pozisyonu koruyun. Daha sonra yavaşça alçalın. 

3. Ağırlıkla çalışma: Bu hareket sırtınızın üst kısmını güçlendirir. Bir bacağınız önde, diğeri geride olmak üzere bacaklarınızı iyice açın. Bir dambıl ya da konserveyi sağ elinize alın ve öne doğru eğilin. Destek için, sol elinizi sol üst bacağınız üzerine koyun. Sağ kolunuzu aşağıya doğru esnetin. Eliniz bel seviyesine gelinceye kadar, sağ kolunuzu bükün ve daha sonra başlangıç pozisyonuna dönmek üzere yavaşça alçalın. Setleri bitirdikten sonra sol kolunuza da aynı hareketi uygulayın.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir