Anasayfa / Grip ve zatürre için aşı zaman

Grip ve zatürre için aşı zaman

Grip ve zatürre için aşı zaman
Grip ve zatürre amaçlı aşı vakti kimler yaptırmalı: Sonbaharın gelmesi ile grip ve zatürre benzeri hastalıklar görülmeye başlanır. Gribin tetiklemesi ile zatürre sık sık görülen bir hastalıktır. Bilhassa 65 yaş üzeri meydana gelen kişilerde bu hastalıklar kritik manada yaşamı tehdit edebilir. İşte bu nedenle zatürre ve grip amaçlı aşı olmak gereklidir. İşte, zatürre ve grip aşısı ne zaman olunmalı ve kimlere yapılmalı?

Zatürre aşısını kimler yaptırmalıdır?

65 yaş üzeri meydana gelen bireyler, kronik akciğer rahatsızlığı geçirenler(KOAH, kistik fibrozis), akut ve kronik kalp yetmezliği olanlar, şeker hastaları, böbrek yetmezliği olanlar, dalağı alınmış bireyler, bağışıklık sistemi düşük olanlar ve tekrarlayan zatürre geçiren bireyler mutlaka zatürre aşısı yaptırmalıdır.
Aşıya karşın duyarlılığı ve alerjisi olanlar ve akut hastalığı meydana gelen kişilerde zatürre aşısı yapılmaz. Aşının bir takım türleri hayat boyunca bir kez , 23 valanlı polisakkarid yapıda meydana gelen aşı ise 5 yıl arayla iki kez , 65 yaş üstünde yalnızca 1 kez uygulanır. Aşının hiçbir yan tesiri yoktur. Bazen, aşının vurulduğu noktada kaslarda ağrı ve hafif ateş olabilmektedir. Bu etkiler geçicidir.

Grip kış aylarının en tehlikeli hastalıklarındandır. Yaklaşık her yıl , 250 işte 500 bin kişi grip nedeni ile yaşamını kaybetmektedir. Geliştirilen grip aşısı ile gripten arınmak %100 olmasa da ciddi etkidedir. Ekim ve Kasım aylarında yapılabilen grip aşısı bilinen en güzel grip koruyucusudur.
Grip aşısı kimlere yapılır?

Kronik belirli hastalığı meydana gelen bireyler(akciğer, kalp, böbrek hastaları ve şeker hastaları), 50 ve 65 yaş üzeri bireyler, sıhhat çalışanları, gebeler, bağışıklığı düşük bireyler(kanser ve kanser rehabilitasyonu görenler, AIDS hastaları, organ nakil hastaları), uzunca zaman aspirin sıkması gereken olan bireyler şüphesiz grip aşısı olmalıdır.

Yumurta ve grip aşısı içerisinde meydana gelen maddelere alerjisi olanlar, bundan önce aşı olup Gullian Barre sendromu geçirenler, şiddetli akut hastalıkları olanlara grip aşısı yapılmaz. Grip aşısı, her yıl bir daha yapılır. O yıl içerisinde görülen grip mikroplarına göre üretilir. Bu nedenle, her yıl aşı bir daha edilmelidir. Aşının hiçbir yan tesiri yoktur. Hafif ateş ve kas ağrısı oluşabilir. Bu etki geçicidir.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Dalyan Köfte Tarifi

Dalyan Köfte Tarifi İçingereken Malzemeler 1 kilogram dana kıyma 2 adet soğan(rendelenmiş) 1 su bardağı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir