Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Gözakı iltihabı Nedir

Gözakı iltihabı Nedir

Gözakı iltihabı (skleritis), saydam zarın (konjunktiva) altındaki gözün yoğun, beyaz ve lifli örtüsü olan gözakının (sklera) iltihaplanması durumudur.

Gözakı iltihabı (skleritis), saydam zarın (konjunktiva) altındaki gözün yoğun, beyaz ve lifli örtüsü olan gözakının (sklera) iltihaplanması durumudur.

Bazen gözakının yüzeysel tabakalarında nispeten küçük yumrular gösteren bir iltihaplanma da meydana gelebilir; bunun alerjiye bağlı bir durum olduğu düşünülür ve kortikosteroid göz damlalarıyla tedavi edilir.

Gözakı iltihabının daha şiddetli ve ağrılı bir biçimi, Crohn hastalığı, romatizmalı eklem iltihabı ve diğer bağlayıcı doku bozuklukları gibi otoimmmün hastalıklarına bağlı olarak ortaya çıkar. Bununla birlikte bazı durumlarda hastalığın nedeni bulunamaz.

Şiddetli göz ağrısı, bulanık görme ve ışığa karşı duyarlılık belirtiler arasındadır. Gözakı bölgesinde morumsu kırmızıve iltihaplı alanlar görülebilir.

Gözakı iltihabı, bir ya da her iki gözü etkileyebilir. Genellikle kortikosteroidli göz damlaları ya da kortikosteroid haplar içeren ilaçlar tedaviye yanıt verir, ancak kimi durumlarda yineleyebilir. Eğer hastalığa neden olan durum tedavi edilirse iltihaplanma geçer. Bazı durumlarda, kronik hale gelebilen gözakı iltihabı ilerleme gösterebilir. Görme kaybına yol açtığında genellikle kalıcı olur.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir