Anasayfa / BEBEK BAKIMI / Göz Tembelliği Nedir Tedavisi

Göz Tembelliği Nedir Tedavisi

Göz tembelliği erken çocukluk çağında ortaya çıkan ve bir gözün yeterince görememesi şeklinde tanımlanabilecek bir durumdur. Göz tembelliğine her 100 kişiden 3’ünde rastlanmaktadır. Doğan bebeklerin görüş oranları oldukça azdır. Büyüdükçe görme duyusu fazlalaşır. Ergenlik yaşlarına gelene dek görme sistemleri gelişir ve 9-10 yaşlarında kusursuz hale gelir.Göz tembelliğinin fark edilmesi zor, sinsi ama teşhisinin gecikmesi halinde ilerleyen yaşlarda insanın hayatını karartabilecek bir bozukluk  olacağından ebeveynlerin bu konuda son derece hassasiyet göstererek erken yaşlarda çocuklarının göz muayenesi olmalarını sağlamaları gerekmektedir.İlerleyen yaşlarda çocuğunuzda gözünden sıkıntı yaşamaması için 3,5-4 yaşından önce şikayeti olsun olmasın, bir göz muayenesinden geçirilmesinde fayda vardır.

Çoğu vakada göz tembelliğine yol açan durumlar kalıtsal olabilir.Özellikle ailesinde göz tembelliği olan çocuklar göz doktoru tarafından mutlaka muayene edilmelidir.

Şaşılık denilen kusurdan dolayı kayan gözde tembellik oluşabilir. şaşılığa bağlı olarak bir dengesizlik söz konusu ise her iki gözden beyine farklı görüntüler gidecektir. Bu durum bir gözün içe ya da dışa kayması şeklinde olabilir. Bazen her iki göz arasında görüntü netliğini farklı şekilde bozan bir gözlük kusuru bulunabilir, bu durumda daha net görüntüleri sağlayan göz tercih edilerek diğeri beyin tarafından önemsenmeyecek ve tembellik geliştirecektir.

Kırılma Kusurları: Görünüşte gözlerde herhangi bir problem olmadığı için tespit edilmesi en zor olan göz tembelliği tipi budur. Mevcut olan yüksek kırma kusuru nedeni ile bir göz diğerinden çok bulanık görmekte ise bu göz görsel gelişimini tamamlayamayarak tembel hale gelmektedir

 Göz Tembelliği Tedavisi: En başarılı dönem 7 yaş zamanlarındadır.Tedavinin temelinde çocuk tarafından tembel olan gözün kullanılarak beyinle olan sinirsel bağlantılarının güçlendirilmesi yatar. Günümüzde bunu yapmanın iki yolu vardır.

Kapama:
Bu tedavide sağlam olan göz haftalar ya da aylar boyunca kapatılır. Bu tedavide çocuk tembel olan gözünü kullanmaya zorlanır, böylece o göz uyarılır ve beyinde o gözden gelen görüntüleri işleyen merkezler güçlenir.

Damla Tedavisi:
Bu tedavide sağlam gözde görüntüyü bozacak olan Atropine isimli bir ilaç sağlam göze damlatılır ve kapama tedavisinde olduğu gibi tembel olan göz kullanılmaya zorlanır. Bu tedavinin son yıllarda yapılan bazı çalışmalarda kapama tedavisi kadar iyi olduğu gösterilmiş olsa da genel kanı kapama tedavisi kadar etkin olmadığı yönündedir.

Hakkında: leydi

İlginizi Çekebilir

Erken Yaşta Sünnetin 3 Önemi

Sünnet çocuklarda yetişkinliğe adım olarak toplumda bilinmektedir? Peki gerçekte sünnet nedir? Sünnet toplumda erkekliğe adım ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir