Anasayfa / SAĞLIĞIMIZ / Göz tansiyonu glokom hakkında bilgiler

Göz tansiyonu glokom hakkında bilgiler

Halk arasında göz tansiyonu olarak da bilinen glokom eğer tedavi edilmezse sinsice görme kaybına yol açıyor.

Daha çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen göz tansiyonu çok yavaş ilerlediği için hasta rahatsızlığını fark edemiyor. Hastalığın büyük ölçüde kalıtsal olduğu ve 40 yaş üzerindeki insanlarda görülme sıklığı yüzde iki iken, ailesinde glokomlu hasta bulunan kişilerde bu oranın yüzde onlara kadar ulaştığı belirtildi.

Göz tansiyonunun göz doktoru tarafından düzenli aralıklarla yapılan muayeneler sonucunda teşhis edilebilir. Kişiler normal şartlarda yılda en az bir kez göz check-up ı yaptırarak bu tür sinsi ilerleyen göz hastalıklarının erken tanısının konulacağını ve körlüğe kadar gidebilecek risklerden kendilerini korumalılar.

Glokom nasıl teşhis edilir?

Glokom titiz bir göz muayenesiyle teşhis edilebilecek bir hastalıktır. Glokoma bağlı görme kaybını engellemenin tek yolu erken teşhistir.

– Göz içi basıncı ölçülür. Hastanın göz dibi muayenesi yapılarak göz sinirleri incelenir.

– Doktorun gerekli görmesi halinde hastanın görme alanında kayıp olup olmadığını tespit etmek için görme alanı testi yapılır.

– Yine gerekli görülmesi halinde görme siniri ve sinir lifi tabakasını inceleyen yöntemler de uygulanabilir.

Glokom riskini artıran faktörler

– İlerleyen yaş (özellikle 40 yaş üstü)
– Ailede göz tansiyonu olan kişilerin bulunması
– Sigara kullanımı
– Yüksek veya düşük kan basıncı
– Miyopi
– Şeker Hastalığı
– Migren
– Göz yaralanmaları
– Uzun süren kortizon tedavisi

Glokom tedavi edilebilir mi?

Yukarıdaki özelliklere sahip kişilerin mutlaka titiz bir göz muayenesinden geçmeleri gerekir.Glokomun büyük ölçüde, uygun bir tedaviyle kontrol altında tutulabilen bir hastalıktır, verilecek ilaçlarla veya gerekirse cerrahi müdahaleyle hastanın mevcut görmesinin korunabilir.

“Glokom tedavi ve takibinde büyük avantajlar sağlayan yeni ilaçlar ve optik sinir analiz cihazları geliştirildi. Bunlar yeni tedavi ve takipte altın standart olmaya adaylar. Günde sadece bir defa damlatıldığı halde göz içi basıncını 7-10 mmHg düşürebilen glokom ilaçları geliştirildi. Bu ilaçlar glokom hastalarında cerrahi müdahale gerektiren vakaların oranında büyük bir düşüş sağladı. Bununla birlikte bazı glokom tiplerinde (neovasküler, psödoexfolyatif, konjenital-doğumsal gibi) cerrahi müdahale, uygun koşullarda deneyimli bir cerrah tarafından yapıldığında kişinin sinir hasarındaki devamlılığı ve görme kaybını önlemek için halen en etkili yöntemdir”.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

mediglobaltour

Yurtdışından Türkiye’ye sağlık turizmi! Mediglobaltour

  Almanya Dortmund merkezli kurulan Mediglobaltour şirketi, Nermin Duman önderliğinde 3 yıl önce faaliyete geçmiştir. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir