Anasayfa / PÜF NOKTASI / gıdalar,saklanması,dolaba yerleştirilmesi,ve dondurma ip uçları

gıdalar,saklanması,dolaba yerleştirilmesi,ve dondurma ip uçları

DONDURMA İPUÇLARI

—-yiyeceklerin derin dondurucuların içine çok iyi yerleştirilmesi gerekir.derin donduruculaeın en etken çalıştıkları dönem,dolu oldukları zamandır.ancak havanın yiyecekler arasında dolaşabileceği boşluklar bırakılmalıdır.

—–elektrikler kesildiğinde donducunun kapağını kesinlikle açmayın.bu şekilde 48 saate kadar gıdaları 0 C derecede tutma etkisini sürdürür.ancak dondurucunuz nisbeten boşsa açmadığınız takdirde 24 saat gıdaları bozulmadan saklayabilir.

—–bulunduğunuz bölgede çok sık elektrik kesintisi oluyorsa dondurucunuzu dolu tutmaya özen gösterin.az gıda koyabiliyorsanız torbalara doldurduğunuz buz torbalarını gıdaların arasına yerleştirin. dondurucunun içindeki havanın  muhafaza edilmesinde büyük yardımı olacaktır.

—–siz evde yokken dondurucunuzun çözülüp çözülmediğini anlamak için içine plastik kaplar içinde buz kalıpları yerleştirin.döndüğünüzde kalıpların şekillerinde bir değişme  olmuşsa dondurunuzun çözülüp sonra tekrar donduğunu gösterir ki buda gıdaların gerektiği gibi saklanmadığını gösterir.

—–dundurduğunuz gıdaların üzerine tarih atın ve kullanırken tarih sırasına göre kullanın.

—–dondurulmuş gıdalarınız yarı çözülmüş bir hale gelmişse,ama üzerinde ve içerisinde hala buz kristalleri varsa veya bu gıdaların soğuklukları 4Cderecenin altındaysa yeniden dondurulabilir

—–çok tuzlu ve pişmiş gıdaların dondurulması normal veya az tuzla pişmiş gıdalrdan daha zordur ve saklama ömürleri daha kısadır.bu nedenle pişirmeyi düşündüğünüz gıdaları az tuzlu pişirmeye özen gösterin.unutmayınki

YOLLAR BUZLANDIĞINDA ALINAN İLK TEDBİR YOLLARI TUZLAMAKTIR.

—–yağlar, protein ve karbonhidratlardan daha zor donar ve dondurucudaki saklama ömürleri daha kısadır.bu nedenle pi,rzola gibi yağlı gıdaları dondurucuda saklamayı düşünüyorsanız.önce yağlarını temizlemeniz gerekir.

—–yiyecekleri dondurucuda alimünyum folyo yerine plastik torba veya streç filmle kaplayarak dondurun.

—–donduracağınız gıdalarda fazla baharat kullanmayın. baharat donunca tadı keskinleşir.

—–gıdaları plastik torbalarda donduracaksanız havasının iyice alınmış olmasına dikkat edin.

—–fındık fıstık gibi gıdaları ağzı kapalı plastik torbalarda dondurucuda 8 ay.buz dolabında 4 ay muhafaza edebilirsiniz.

—–soğan gibi tatlandırıcılar dondukları zaman tatları keskinleştiği için 1 er yemeklik porsiyonlar halinde dondurun.

——kızrtılmış ve pane edilmiş gıdaları dondurmaktan kaçının.çünkü bu gıdalar dondukları zaman lastik gibi olurlar

 

Hakkında: beyhan

İlginizi Çekebilir

Ceviz Ve Ceviz Yağının Faydaları

Ceviz içerdiği fosfor ve kalsiyum nedeniyle zihni yorgunluğu giderir, kemik ve dişleri güçlendirir. Potasyum açısından ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir