Anasayfa / KİLO VERME ZAYIFLAMA / Gerçekten aç mısınız ?

Gerçekten aç mısınız ?

fazla-yemekMide açlığınızla ‘ağız açlığını’ ayırdedebiliyor musunuz? Mide açlığı, yeme ihtiyacıyla sonlanır. Ağız açlığı da ihtiyaç gibi gözükmekle birlikte, yemek yemenizi gerektirmez.  kadinsak.com

Büyük ihtimal, gerçek açlığın neye benzediğini biliyorsunuzdur: Midenizi kemiren ağrılar, guruldamalar ve hatta başağrıları. ‘Ağız açlığı’ ise, daha çok canınızın bir şeyler çekmesi ve atıştırma arzusu olarak tanımlanabilir ki, bu genellikle fiziksel açlıktan bağımsız bir şekilde görülür. Tuhaf ama, birçok kişi fiziksel açlığını çok da net olarak ayırdedemez ve çoğunlukla açlık sinyallerini umursamazlar, aç oldukları anda doyurmazlar bu ihtiyacı.

Beslenmenizi düzene sokun
Yediklerinizi bir gün içerisine dengeli bir şekilde yayın. Bu, sizi vücudunuzdan gelen sinyalleri tanımlayabilmenizi sağlar. Böylece yeniden kendinizi tanımaya başlarsınız ve tabii ki fiziksel ihtiyaçlarınızı da. Böylece yemeye oturduğunuzda, siz yemeye hazır, mideniz de boş olacak, ama asla açlıktan ölür durumda olmayacaksınız. Eğer çok açsanız, bu durumda mantıklı bir şekilde yemeniz zorlaşır, tabii buna porsiyonlarınızın büyümesi de dahil.  kadınlar

Nasıl hissettiğinize dikkat edin
Yemekten önce, açlık hissini yaşamaya başladığınızda, yemek sırası ve sonrasındaki doyma duygunuzu denetleyin. Nerede duracağını bilmek çok önemlidir; çünkü fazla yemek, doymanın ötesine geçmektir, yani hiç de ihtiyacınız olamayan bir durum. Düşünsenize, çoğu zaman karnınız doyduğu halde, sırf gözünüzün aç olduğundan yediğiniz için, kaç kez rahatsız ve şiş hissettiniz? Kaç kez yemek üstüne uykunuz olduğunu hissettiniz ama kabuslarla uyandınız? Tabii ki son yemeğinizi yiyormuş gibi kendinizi yemeğe adayabilirsiniz, ama gerçek şu ki; yarın var ve ondan sonrası da. Önünüzden kaçıran yok, bu durumda heyecan yapıp abartmaya da gerek yok.

Yemeğinize odaklanın
Eğer başka bir şeyle meşgulken, yemek yiyorsanız, ya da fazla hızlı yiyorsanız, beyninizin ve midenizin birbiriyle iletişim kurma şansı olmaz. Bu nedenle de doyma duygusunu ifade eden sinyal bir türlü gönderilemez. Yemek yerken sadece yemeye verin kendinizi. Oturun ve kendinize yemek için en az 20 dakika verin ki, vücudunuzun gönderdiği sinyallere dikkatinizi verebilesiniz.
Durun ve dinleyin
Bir dahaki sefere yemek yediğinizde, yemeğin ortasında durun, büyük bir yudum su için ve ellerinizi karnınızın üzerine koyun. Yavaş ve rahat bir şekilde doymaya başladığınızı hisediyor musunuz? Cevabınız evetse, durun ve biraz ara verin. Eğer doymuş hissetmiyorsanız, yemeye devam edin. Birkaç dakika sonra aynı şeyi tekrarlayın. Doyduğunuzu hissettiğiniz anda yemeyi bırakın.

Doyma duygusunu daha iyi tanımaya başladıkça, vücudunuzun size gönderdiği sinyalleri daha iyi anlayacaksınız ve bu da daha akıllıca yemenizi sağlayabilir. Böylece kapasitenizin üzerinde yediğiniz için vicdan azabı da duymayacaksınız. Üstelik doyduğunuz anda yemeği kesebilirseniz, mideniz de küçülecektir. Bu da kilolarınızın azalmasında etkili olacaktır.

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Bebeğinizin Gelişimi Boy Ve Kilo Artışları

Ağırlık: Yeni doğan çocuklarda, üç-beş gün içinde , normal koşullarda doğum kilosunun % 10’unu vermekte. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir