Anasayfa / SAĞLIKLI VE DENGELi BESLENME / Genetik Analiziniz ile Formunuzu Koruyun

Genetik Analiziniz ile Formunuzu Koruyun

Genetik Analiziniz ile Formunuzu Koruyun

Yrd. Doç. Dr. Korkut Ulucan, genlerin yalnızca hastalıklara değil, gündelik yaşama etki eden miraslar olduğunu, bu mirasın da kişiyi şekillendiren birimler olduğunu ifade etmekte . Her geçtiğimiz gün metabolizmamızı kontrol eden genler hakkında yepyeni bilgiler elde ediliyor.

Genetik testlerle olası

Gerek beslenme gerekse sportif faaliyetlerde genlerin tesiri yadsınamaz önemde. Bireyin yatkın olduğu spor alanını saptamak, minik yaş grubundaki bir takım genetik testlerle olası olurken yine aynı tür testle bireylerin fıtness salonlarında çalışacakları yazılımı belirlemek de olası olabiliyor.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Korkut Ulucan, genlerin yalnızca hastalıklara değil, gündelik yaşama etki eden miraslar olduğunu, bu mirasın da kişiyi şekillendiren birimler olduğunu ifade etmekte .

Genetik yapınıza göre beslenin

Günümüzde genetik yapıya göre bireysel beslenme programlarının uygulanabildiğine değinen Ulucan, besinler ve besinlerin içerisinde bulunan biyoaktif maddelerin ancak, uyumlu koşullar altında kendilerinden beklenen etkiyi yapabildiğini vurguluyor.

Eğer D vitamin metabolizmasında rol oynayan genlerimizde herhangi bir sıkıntı varsa uyumlu edinilen dozlar yeteri kadar olmayacak ve beklenen etkiyi gösteremeyecektir diyen Dr. Korkut Ulucan, günümüzde bu stil problemlerin bir bölümünü saptayabildiklerini, o kişilerde tekrardan bir beslenme yazılımı oluşturabildiklerini ifade etmekte .

Egzersizlerinizi belirleyecek

Ulucan, sportif faaliyetlerin genlerin kontrolünde olduğunu bildiriyor .

“Günümüzde herhangi bir sportif hizmete yatkın bulunan bireyler genetik analizler ile sabah yaş grubundaki belirlenebilmekte ve bireylere genetik yapılarına göre antreman programları oluşturulabilmekte. Sporda başarının en mühim parametresi disiplinli çalışmak, ancak uyumlu şartlarda yapılmış bulunan çalışmalar bir sürü daha verimli olmaktadır. Böylelikle bireyler gelişimlerine yön verecek bulunan uyumlu çevresel gerekliliği genetik yapılarıyla birleştirerek daha gösterişli ve kısa zamanda gelişimlerini tamamlamaktadır. Bireysel antreman programları bununla birlikte vücudun da lüzumsuz zorlanmalara maruz kalmadan gelişimini sağlamaktadır.”

Yatkın olduğunuz sporu öğrenebilirsiniz

Genetik uzmanı Dr. Korkut Ulucan fitness salonlarında da uygulamanın olası olduğunun altını çiziyor.

“Ülkemizde fitness salonları süratle gelişmekte. Bir Takım firmalar bu işleri bir sürü daha önemli ve bilimsel programlar ile yapmakta. Bu stil salonlarda adaylara spora başlamadan öncesinde yapılabilecek bulunan küçük bir genetik inceleme , ne türlü bir iş yazılımı uygulanacağı hakkında bilgi verebilmektedir. Bireylere aynı fitness yazılımı uygulansa dahi gelişimleri değişik olacaktır, bu değişiklikler bu vatandaşların genetik yapıları ve kendilerine tatbik edilen programa karşı gösterdikleri dirençtendir. Bu değişiklikler temel , 2-3 genetik parametreye bakılarak en azından yapılarına uyumlu programlara ulaşmaları konusunda bireylere yardım eden olabilmektedir . Aynı zamanda yapılacak bulunan genetik yapılarına göre beslenme programlarıyla dünya boyu sürdürecekleri sıhhatli hayat programlarına dönüşebilir. “

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Maden Suyu Kullanmanın Faydaları

Bazı çalışmalar şişelenmiş maden suyunun her gün içilmesinin genel sağlık ve refahı artırmaya yardımcı olabildiğini ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir