Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Gebelikte Sigara içmenin zararları

Gebelikte Sigara içmenin zararları

 Yapılan araştırmalara göre kadınların hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiklerini gösteriyor. Bu da fetusun anne karnındaki gelişimini olumsuz etkiliyor. Bu yüzden sigara içilmesi artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul ediliyor. Gebelik; bebekle birlikte geçirilen 9 ay 10 gün gibi kısa bir zaman. Ancak bu süre zarfında birtakım alışkanlıklarımızdan vazgeçmek ve yaşam tarzımızda değişiklikler yapmak zorundayız. Eğer sigara kullanıyorsak mutlaka vazgeçmemiz gereken kötü alışkanlıkların en başında gelir.

Araştırmalar kadınların sağlıklı bir bebek istemelerine rağmen hamilelik döneminde yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda sigara içtiklerini gösteriyor. Bu da fetusun, anne karnındaki gelişimini olumsuz etkiliyor . Bu yüzden sigara içilmesi artık tüm dünyada fetus haklarına da aykırı olarak kabul ediliyor.

Gebe kalmadan 3 ay evvel sigarayı bırakın

Anne adayı mutlaka gebe kalmadan önce hayatını düzenlemeli ve mümkünse gebe kalmadan en az 3 ay önce sigarayı bırakmalıdır. sigara tüketimi gebeliğin hiçbir döneminde onaylanamaz. İçiliyorsa, mutlaka kesilmelidir. sigara kullanımı anne karnında ani bebek ölümlerine yol açabilir, erken doğuma neden olabilir ve bu bebeklerde doğumdan sonrada ani ölümlere meyili arttığı gösterilmiştir.

Tek bir sigara bile anlık olarak annenin bronşlarının kasılması ile bebeğe giden oksijeni azaltır, bu sigaraların sayısı arttıkça da kötü etkileri katlanarak bebeğe yansır. Yani 1 sigaranın bile bebeğe zararı vardır hatta siz içmiyorsanız da yanınızda içilen sigaranın dumanı sizde ve bebeğinizde aynı sorunlara neden olur.

Gebelikte sigara içimi neden kanamaya neden olur?

sigara içenlerde plasenta (bebeğin eşi, sonu) düşük oksijen yüzdesi ile orantılı olarak rahim ağzına yakın yerleşebilir veya bebek doğmadan aniden ayrılabilir ve bu iki problemde bebek ölümü ile sonuçlanabilir. Düşük doğum ağırlığının nedeni de bu oksijen açlığıdır. Annenin içtiği her sigara, bebeğin ağırlığında 10-15 gram azalmaya yol açar . Gelişmemiş bir bebek doğumun zorlukları ile de başa çıkamayabilir ve bu da doğumda ölümlere ve sezaryen oranın da artışına neden olur.

Doğum öncesi ve doğum sırasında sigara içenlerde 2 kat fazla bebek kaybı olur; şiddetli kanamalar zarların erken yırtılması veya erken doğum bu nedenler arasında sayılır. Doğum sonrası akciğer yetmezliği ve solunum sıkıntıları sık rastlanan sorunlardır.

sigara düşük ve kanamaya yol açar

sigara içen insanın kan dolaşımı bozulur, dolaşıma 3000’den fazla zararlı madde karışır en önemlileri ise; nikotin karbonmonoksit, siyaniddir. Bu maddeler gelişmekte olan bebeğe giden oksijeni azaltır. Ne kadar çok sigara içilirse bu etki o kadar fazla olur. Bunun sonucunda düşük, dış gebelik, düşük doğum ağırlığı, gebelikte kanama, gebeliğe bağlı hipertansiyon (preeklampsi) anne karnında ya da doğumdan sonra ani bebek ölümleri en önemlileridir.

OP . DR. NURCAN DALANAvrasya Hospital Tel: 0212 665 50 50 BİTTİ

Kaynak: Bugün

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

bir yorum

  1. sigara konusunda aydınlattığınız için teşekkürler hep imkansız oldugunu düşünürdüm ama hiç bisey bebeğimden daha mühim olamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir