Anasayfa / HAMiLELiK BiLGiLERi / Gebelikte Diş Bakımı

Gebelikte Diş Bakımı

Kadınların en hassas dönemlerinden biri olan hamilelik süresinde, vücuttaki hormon seviyesinin artmasıyla birlikte diş ve diş etleri de hassaslaşıyor.

Bu dönemde, değişen dengeler diş eti hastalıklarına ve diş çürümelerine sebep oluyor. Anne adayları, diş sağlığına, her zamankinden daha fazla özen göstermeli. Çünkü hamilelik sırasında oluşan uzun süreli diş eti hastalıkları erken doğuma bile neden olabiliyor.

Hamilelik sırasında artan progesteron ve östrojen hormonlarının etkisiyle, diş etleri kolay kanayan hassas bir hal alıyorlar. Bu duruma hamilelik gingivitisi deniliyor. Hamilelik gingivitisi ilerlediğinde dişlerde sallanma ve kayıplar oluşabiliyor.

Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin 2. ayında başlayıp 8. ayında en üst seviyeye çıkıyor, doğumdan sonra kendiliğinden iyileşiyor. Hamilelik süresince ağız ve diş sağlığı için yapılması gerekenler:

Günde en az iki kez diş fırçası ve diş ipi kullanarak etkili diş bakımı yapılarak plak birikimine engel olunmalıdır.

Ağız gargaraları ya da ılık tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Özellikle ılık tuzlu su, diş etlerini rahatlatır.

Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.

Şekerli yiyecek ve içeceklerden mutlaka kaçınılmalıdır.

Kusma sonrasında ağız ve diş temizliği yapılmalıdır.

Çürüme ve iltihap belirtileri fark edildiğinde doktora gidilmelidir. *Sema Hastanesi Diş Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Hamilelik süresince diş tedavisi yapılır mı?

İlk üç aylık dönem: Bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir. Gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Sadece çok acil müdahaleler yapılabilir.

İkinci üç aylık dönem: Bu dönemde hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, kanal tedavisi gibi tedaviler yapılabilir.

Üçüncü üç aylık dönem: Bu dönemde bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmeyecektir.

zaman

Hakkında: admin

[

İlginizi Çekebilir

Hamilelikte şeker hastalığı

Gebelikte iki tip diabet görülebilir. Bunlardan birtanesi diabetus mellitus olarak adlandırılan çocukluk döneminde başlayan ve ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir